Kraków: zarzuty dla prezydenta Jacka Majchrowskiego

Prokuratura postawiła zarzuty prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu związane z przekroczeniem przez niego uprawnień przy przyznawaniu dotacji celowych dla podmiotu prywatnego na prace przy zabytkowej kamienicy – podała PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie Katarzyna Duda.

Jak przekazała prokurator, zarzuty zostały przedstawione Majchrowskiemu w czwartek. „Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę” – wyjaśniła.

Według niej to niedopełnienie obowiązków miało polegać na naruszeniu różnych przepisów i aktów prawnych, od aktów rangi ustawowej po Statut Miasta Krakowa, przy przyznawaniu dotacji celowych na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach, w wyniku czego doszło do preferencyjnego potraktowania podmiotu prywatnego i przyznania mu dotacji na remont kamienicy.

„W grę wchodzi kwota 1 mln 190 tys. zł, przy czym na tę kwotę składa się suma dotacji udzielanych temu podmiotowi w latach 2013-2019 z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy zabytkowej kamienicy” – przekazała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Poinformowała ona, że prezydent nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień. Materiał dowodowy w tej sprawie – dodała Duda – „był gromadzony sukcesywnie od pewnego czasu”.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek odnosząc się do tych zarzutów powiedziała PAP: „Pan prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem są absurdalne. Dlatego, że to nie prezydent miasta wydaje decyzje o przyznaniu dotacji, tylko robi to uchwałą Rada Miasta Krakowa, w związku z czym prezydent w żaden sposób pieniędzy żadnemu właścicielowi obiektu zabytkowego nie przyznaje”.

Procedura udzielana dotacji celowych przez miasto na prace przy obiektach zabytkowych – wyjaśniła Chylaszek - wygląda w ten sposób, że właściciele obiektów zabytkowych składają wnioski o przyznanie dotacji, które są sprawdzane przez specjalny zespół konserwatorów działający przy wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

„Pan prezydent otrzymuje taką listę propozycji i tę listę przekazuje pod obrady Radzie Miasta Krakowa – to radni w uchwale podejmują decyzje, kto może dostać dofinansowanie na prace konserwatorskie” – wskazała przedstawicielka prezydenta Krakowa.(PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama