Nie szukam dodatkowych postanowień. Staram się dobrze wykonywać obowiązki

Nieraz zajmujemy się sprawami nadzwyczajnymi, a nasza codzienność zostaje zaniedbana i nie przeżywa nawrócenia – powiedział bp Maciej Małyga.

Biskup pomocniczy wrocławski rozmawiał z portalem polskifr.fr. Jak tłumaczył, propozycją na Wielki Post jest przede wszystkim sumienność w codziennej regule życia, potem zaangażowanie w wielkopostną liturgię i dopiero w trzecim kroku dodatkowa praca.

„Na początku każdego Wielkiego Postu szukam nie dodatkowych postanowień, ale staram się o wierność temu, co jest moim codziennym obowiązkiem: robić dobrze to, co robić powinienem, a dopiero później zająć się kolejnymi rzeczami” – podkreślił bp Małyga. „Nieraz ulegamy (takiemu) niebezpieczeństwu, że zajmujemy się sprawami nadzwyczajnymi, a zwyczajne, czyli nasza codzienność, zostaje zaniedbana i nie przeżywa nawrócenia” – dodał.

Wrocławski biskup pomocniczy zachęcił również do włączenia się w nabożeństwa wielkopostne. „Liturgia Wielkiego Postu jest bardzo bogata, począwszy od Środy Popielcowej przez nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali po rekolekcje parafialne. Liturgia jest najlepszym przewodnikiem przez ten czas. Warto wejść w nią głęboko i z sercem” – radził biskup.

Na trzecim miejscu bp Maciej Małyga wskazał na dodatkowe postanowienia, które szczególnie w Wielkim Poście warto podejmować, nie zaniedbując poprzednich kwestii. „Może więcej modlitwy, częstsze czytanie Pisma Świętego lub określone dzieła miłosierdzia” - zaproponował bp Małyga.

Komunia, formacja, misja

W archidiecezji wrocławskiej trwa przygotowanie do diecezjalnego synodu, który ma na celu nawrócenie przede wszystkim na trzech płaszczyznach: komunia, formacja, misja. Wielki Post jest czasem szczególnie intensywnej pracy w tych obszarach.

Jak wyjaśnił biskup, „Komunia to jedność, najpierw z Bogiem, a dalej między ludźmi w Kościele”. Drugi element to formacja, czyli „formowanie serca, pogłębienie wiary”. Trzecia kwestia to misja. „Komunia i formacja prowadzą nas do misji”, czyli przekazywania wiary innym.

Bp Maciej Małyga podkreślił, że te trzy płaszczyzny są owocem prac na diecezjalnym etapie synodu o synodalności, którego pierwsza sesja powszechna odbyła się już w Rzymie w 2023 r. „Po ostatnim diecezjalnym spotkaniu synodu o synodalności wierni świeccy podsunęli myśl, że tą drogą warto iść dalej – powiedział. – Synod o synodalności pokazał ludzki potencjał, wiele zaangażowanych osób, które gotowe były wziąć odpowiednią współodpowiedzialność za Kościół” - dodał. Jego zdaniem synod jest zaproszeniem do „współodpowiedzialności, czytania słowa Bożego, formacji, rozeznania wizji i drogi, jaką należy iść”.

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy przed rozpoczęciem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Jest czasem, kiedy Kościół w sposób szczególny zachęca wiernych do nawrócenia i praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.

Źródło: polskifr.fr

« 1 »

reklama

reklama

reklama