Nie wiesz, czy jesteś bezpieczny w sieci? Sprawdź na nowej platformie Mojecert.pl

Ruszyła darmowa platforma mojecert.pl, na której każdy obywatel i przedsiębiorca może m.in. przeskanować swoją stronę i otrzymać informacje o wycieku danych – poinformował w środę na konferencji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Z nowej platformy mogą korzystać prywatne osoby będące administratorami lub właścicielami domen, małe i średnie firmy, duże korporacje oraz administracja – wskazał Gawkowski. Dodał, że jest to 

„pierwsza na świecie publiczna i darmowa usługa, która identyfikuje podatności, ostrzega przed zagrożeniami i informuje o wyciekach haseł".

Każdy będzie mógł przeskanować swoją domenę i dowiedzieć się, czy „wystawiane dane, prezentowane narzędzia i strony internetowe są bezpieczne". Narzędzie to zostało udostępnione sztabom kandydatów na prezydenta, w ramach Parasola Wyborczego, tak by mogły one skanować swoje strony pod kątem podatności na zagrożenia. 

„Pierwsze analizy już trwają, a w najbliższych dniach wszyscy zainteresowani otrzymają szczegółowe raporty".

Marcin Dudek, kierownik CERT Polska, którego zespół pracował nad platformą zwrócił uwagę, że działa ona też jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Przekazał, że firma czy osoba prywatna może zamówić skanowanie swojej strony i otrzymać jego wynik na maila, razem z rekomendacjami od CERT-u, jeśli np. narzędzie wykryje lukę bezpieczeństwa. Do skanowania stron wykorzystywane jest narzędzie Artemis, którym CERT Polska przeanalizował dotychczas już ponad 1,15 mln domen i subdomen – dodał.

Platforma pozwala też uzyskać informacje na temat wycieków haseł użytkowników w domenie. Jeśli CERT Polska wykryje, że doszło do wycieku, wyśle alert. Przykładowo przedsiębiorca może otrzymać informacje o tym, że hasło jednego z pracowników wyciekło w wyniku włamania cyberprzestępców do bazy danych sklepu internetowego, w którym pracownik robił zakupy i korzystał przy tym z maila służbowego w zgłoszonej domenie – wyjaśnił Dudek.

Jak dodał, platforma pozwala też sprawdzić, czy dana sieć jest chroniona Listą Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami, którą CERT Polska wiąże z działalnością oszustów. Administratorzy sieci mogą również otrzymywać alerty o infekcjach szkodliwym oprogramowaniem oraz o innych zagrożeniach w swoich sieciach – wskazał. W tym celu wykorzystywany jest system n6, który codziennie przetwarza miliony zdarzeń, identyfikując m.in. infekcje złośliwym oprogramowaniem, hostowanie szkodliwych treści czy podatności aplikacji dostępnych z internetu.

Podczas konferencji przedstawiciele resortu cyfryzacji wskazali, że moje.cert.pl zostało uruchomione testowo pod koniec 2024 r. Od tego czasu zarejestrowało się ponad 900 użytkowników, którzy dodali blisko 1,8 tys. domen. System wykrył ponad 30 tys. podatności i błędnych konfiguracji, w tym ponad tysiąc stanowiących wysokie ryzyko.

Powstanie nowej platformy Dudek zapowiedział po raz pierwszy w styczniu br. w rozmowie z PAP. 

„Administratorzy organizacji będą mieć dużo łatwiejszy dostęp do zagregowanych informacji z systemów CERT Polska, dotyczących m.in. tego, jakie zagrożenia widzimy np. wobec konkretnej firmy. Publiczne ogłoszenie startu tej nowej platformy planujemy na pierwszy kwartał 2025" – wskazał wtedy.

CERT Polska to działający w instytucie badawczym NASK zespół reagowania na incydenty w sieci i przyjmujący zgłoszenia o podejrzanych i nietypowych zdarzeniach

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama