Nietoperze wracają do szkoły. To pierwszy raz w tym roku. Można je obejrzeć

Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim – dowiedziała się PAP od pracowników miejscowej informacji turystycznej. Od 2 maja latające ssaki będzie można podpatrywać dzięki specjalnemu obserwatorium, które zostało tam utworzone.

„Pierwszych kilka nietoperzy już jest. To jeszcze niewiele, ale będzie ich więcej: w zależności od dnia - nawet około setki” – podali pracownicy informacji turystycznej.

Kolonia nietoperzy spędzi na strychu szkoły w Brennej wiosenne i letnie miesiące. Bytują tu dwa gatunki - podkowce małe i nocki duże. Zimą chroniły się w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej. W czerwcu na strychu przyjdą na świat młode.

Brenneńskie nietoperze podpatrywać można dzięki stworzeniu w szkole specjalnego obserwatorium. W tym roku zostanie ono udostępnione w Noc Muzeów 2 maja. Dostępne będzie do końca września, od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 13. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura informacji turystycznej.

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Można je oglądać przez weneckie lustro. Przeszklenie wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać natomiast odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama