„Obecność George'a Weigla w Polsce i wznowienie papieskich biografii „Świadek nadziei” i „Kres i początek” jest szansą, żebyśmy odzyskali Jana Pawła II i nie zgodzili się na to, by był on postacią wyłącznie historyczną” – powiedział Opoce o. Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W drodze, wydawca bestselerowej biografii papieża Polaka. Amerykański teolog zostanie także odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta RP.
W związku z wizytą w Polsce w dniach 13-17 maja Georg'a Weigla, autora bestsellerów o życiu i pontyfikacie św. Jana Pawła II, dominikańskie Wydawnictwo W drodze zaplanowało cykl spotkań i debat z amerykańskim teologiem: w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.
W Warszawie spotkanie z George`em Weigelem odbędzie się 13 maja – w budynku Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (ul. Marszałkowska 107) o godz. 15; 14 maja o godz. 10.00 w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W wydarzeniu udział wezmą: George Weigel – autor bestsellerów o życiu i pontyfikacie św. Jana Pawła II; o. Tomasz Grabowski OP – dominikanin, prezes Wydawnictwa W drodze.
Spotkaniom towarzyszyć będzie promocja wznowionych bestselerowych biografii o życiu i pontyfikacie św. Jana Pawła II, które ukazały się nakładem dominikańskiego Wydawnictwa W drodze: „Świadek nadziei” oraz „Kres i początek”.
„To monografia, która pozwala spojrzeć na Jana Pawła II – oczami nie tyle Polaka, ale kogoś, kto ceni Polskę i Polskę dobrze zna” – zauważa w rozmowie z Opoką o. Tomasz Grabowski OP – dominikanin, prezes Wydawnictwa W drodze. „Georg’e Weigel, kiedy pisał książki o Janie Pawle II z jednej strony chciał pokazać, co papież o polskich korzeniach wniósł do Kościoła, z drugiej, pozwolił nam, Polakom zobaczyć Jana Pawła II szerzej niż przez pryzmat historii naszego narodu” – dodał.
Jak podkreśla dominikanin, spotkania z autorem bestselerowej biografii, które zaplanowano w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, będą okazją do rozmowy o pontyfikacie papieża i jego roli w Kościele.
„Proszę pamiętać, że pontyfikat Jana Pawła II to czas recepcji Soboru Watykańskiego II, bardzo ważnego wydarzenia w historii Kościoła. Jan Paweł II jako jeden z celów swojej misji i działalności postawił sobie, by Sobór stał się rzeczywistością nie tylko dokumentów, ale życia w Kościele. Na ile ta misja się powiodła? To jeden z tematów, o których będziemy rozmawiać z Georg’em Weiglem” – mówił.
O. Grabowski zwrócił także uwagę, że w Polsce Jan Paweł II kojarzy się z postacią pomnikową, a jego nauczanie i dokumenty są trudne w odbiorze dla przeciętnego Katolika.
„Wydaje się, że większości katolikom św. Jan Paweł II niewiele ma do powiedzenia, chociażby dlatego, że jego dokumenty są dość hermetyczne pod względem języka, dosyć skomplikowane i wymagające. Myślę, że m.in., z tego powodu recepcja nauczania Jana Pawła II w Polsce została zaniedbana. Może nam się wydawać, że jest to postać wyłącznie historyczna. Odnosząc się do tego kontekstu, chcemy pytać o aktualność papieskiego nauczania. Jestem głęboko przekonany, że w rozlicznych dokumentach Jan Paweł II zawarł wskazówki i różnego intuicje, które dziś będą nam bardzo pomocne w czasie, w którym Kościół obecnie się znajduje” – powiedział.
Dodał, że spotkania będą także okazją do stawiania trudnych pytań m.in. o pedofilię w Kościele za czasu pontyfikatu papieża Polaka.
„Jest to także czas, w którym Jan Paweł II jest atakowany i oskarżany przede wszystkim o to, że niewystarczająco, a być może w ogóle, nie poradził sobie ze skandalem zgorszenia spowodowanym nadużyciami seksualnymi w środowisku osób duchownych. To wątek, który warto podczas tych spotkań poruszyć i się z nim zmierzyć – jaka jest odpowiedzialność Jana Pawła II w historiach związanych z nadużyciami księży i czy prawdziwe jest przekonanie, że Jan Paweł II nic nie zrobił. Mogę powiedzieć, że nie jest prawdziwe, ale warto poznać szczegóły i uzasadnienie takiego przekonania” – powiedział dominikanin. „Myślę, że obecność Georga Weigla w Polsce i wznowienie książek: „Świadek nadziei” i „Kres i początek” wraz z nowymi wstępami jest szansą, żebyśmy odzyskali Jana Pawła II i nie zgodzili się, by był on postacią wyłącznie historyczną” – dodał.
W ocenie prezesa dominikańskiego wydawnictwa, spotkanie z autorem papieskiej biografii jest także okazją, by po wielu latach, ze spokojem przyjrzeć się temu, co dziś św. Jan Paweł II ma nam do powiedzenia. „Byśmy usłyszeli i zobaczyli Jana Pawła II jako proroka danego na nasz czas. Dzięki jego nauczaniu możemy bezpiecznie i twórczo przejść przez różnego rodzaju kryzysy, które obecnie przeżywamy w Kościele i społeczeństwie” – dodał.
.