Prezes Fundacji Profeto przebywa w areszcie od 26 marca. Jak podaje jego obrońca, mec. Krzysztof Wąsowski, stan zdrowia ks. Michał Olszewski jest zły. Dziś, 30 kwietnia, warszawski Sąd Okręgowy ma rozpatrzyć zażalenie na decyzję o areszcie. „Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że wygląda to źle” – ocenia mec. Wąsowski.
Posiedzenie aresztowe zaplanowano na godz. 10:00.
„Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że wygląda to źle – ocenił mec. Wąsowski w Radiu Maryja. – Mało tego, sąd zawęził nam dostęp do materiału dowodowego, bo zażyczył sobie, że jeżeli chcemy mieć dostęp do materiału dowodowego, który przesłała prokuratura w związku z aresztem, to musimy, nie widząc tego materiału, wskazać konkretne karty, które chcemy oglądać”.
Zdaniem obrońcy ks. Olszewskiego, „jeżeli ten materiał byłby rzeczywiście mocny, (…) to chyba nikt by się tego nie bał udostępniać. Tutaj mamy wrażenie, że tak jakby nam się utrudniało, bo po prostu tam nic wielkiego i obciążającego księdza nie ma. To prowadzi do dość dużej irytacji obrony. Otrzymałem pismo od Naczelnej Rady Adwokackiej, a także od Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, że jednak dla samorządu adwokackiego takie działania są zupełnie niepojęte. Dajcie się po prostu bronić temu księdzu, a czemu ma służyć ograniczenie dostępu do materiału dowodowego, to naprawdę nie mam pojęcia” – powiedział mec. Krzysztof Wąsowski. I dodał:
„Ksiądz Michał Olszewski w areszcie przebywa od 26 marca, dzisiaj mamy 30 kwietnia. To jest ponad miesiąc bez rozpoznania i prawomocnego postanowienia o aresztowaniu. Sytuacja naprawdę jest bezprecedensowa”.
Sprawa, w ramach której zatrzymano ks. Michała Olszewskiego, sercanina, dotyczy zarządzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Funduszu Sprawiedliwości, który ma pomagać ofiarom przestępstw i wspierać programy prewencyjne. Fundacja Profeto buduje na warszawskim Wilanowie „Archipelag – wyspy wolne od przemocy”, czyli ośrodek wspierający poszkodowanych. Fundusz miał przekazać na ten cel 98 mln zł, z czego wypłacono już 66 mln zł. Media, które w krytyczny sposób opisywały inwestycję, stawiały jej kilka zarzutów. Według pierwszego, Profeto nie powinna była dostawać takiego zlecenia, bo nie prowadziła dotąd podobnych projektów. Po drugie, w finansowanym z publicznych środków budynku miało powstać studio nagrań, a fundacja prowadzi radio. Po trzecie, niejasne miały być przepływy finansowe między fundacją a spółką wykonującą budowę.
Fundacja podkreśla, że w „Archipelagu” nie powstaje studio nagrań, ale gabinety muzykoterapii oraz sala służąca występom. Przypomina też, że prowadzi już przedsięwzięcia skierowane do poszkodowanych przestępstwami i zajmuje się trudną młodzieżą.
W toku śledztwa ABW weszła nie tylko do budynków sercanów, ale też do domów polityków Suwerennej Polski: Zbigniewa Ziobry, Dariusza Mateckiego i Michała Wosia. W sprawie ks. Olszewskiego napisano list otwarty z żądaniem zagwarantowania prawa do obrony. Ze względu na polityczny aspekt sprawy, autorzy domagają się wyłączenia z procesu sędziego Piotra Kluza, który był wiceministrem w rządzie Donalda Tuska i wspierał protesty sędziów.
Mec. Wąsowski powiedział, że aresztowany nie czuje się najlepiej, bo cierpi na celiakię, a zakład karny nie stosuje się do jego diety. Według adwokata, jedne instytucje odsyłają w tej sprawie do drugich.
„Nastrój i forma księdza Michała Olszewskiego troszkę się nam obniża. On ma bardzo silne poczucie bliskości Boga i sensu tego życia, mimo że jest mu bardzo ciężko, bo jest totalnie odizolowany ze względu na zarządzenia prokuratury, a on potrzebuje przebywać z ludźmi. Mówi, iż jego pobożność modlitewna wzrosła” – wskazał prawnik.
Źródło: radiomaryja.pl