Przemarsz 150 postaci historycznych w strojach z epoki, spektakle, gry edukacyjne, koncert i nauka tańców dworskic – to atrakcje IV Orszaku Dziejów. „Chcemy uczyć historii Polski przez konkretne postacie, które miały na nią wpływ” – tłumaczy ideę wydarzenia jego organizatorka Anna Murawska
„Podczas Orszaku Dziejów dzieci i młodzież mają okazję zobaczyć ludzi, którzy zasłużyli się dla naszej ojczyzny, i spotkać się z nimi – a dokładnie: z aktorami-amatorami wcielającymi w te postacie. Mogą z nimi porozmawiać, poznać fakty z ich życia i motywacje, którymi się kierowali” – zapowiada Anna Murawska.
Główny punkt programu to przemarsz 150 postaci historycznych, wśród których będą królowie i książęta, muzycy i poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II – w kostiumach z epoki. Wymarsz nastąpi o godz. 16.00 z placu przed kościołem sióstr wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34) na plac Zamkowy.
Tam na specjalnie ustawionej scenie każda z postaci krótko się zaprezentuje, a potem będzie chodziła po placu i wtedy będzie można z nią porozmawiać, zrobić sobie z nią zdjęcie i wziąć od niej wizytówkę z krótkim życiorysem (po polsku i angielsku).
Do poznawania bohaterów wydarzenia będą zachęcały także gry edukacyjne: „Kto i kiedy?” (dla dzieci) oraz „Kuferek Zamoyskiego” (dla całych rodzin). Dla uczestników gier przewidziane są nagrody rzeczowe.
Zaplanowane są także: przedstawienie dla dzieci „Historia Misia Wojtka”, spektakl „Skarby Tatr” Teatru Biedronka Parentes – o dziele Zamoyskiego na motywach legendy o śpiących rycerzach, polonez i nauka tańców dworskich oraz występ kapeli góralskiej Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego.
Głównym bohaterem tegorocznego, czwartego już, Orszaku Dziejów, jest Władysław Zamoyski, który w 1889 roku kupił tzw. dobra zakopiańskie, czyli znaczną część dzisiejszych Tatr polskich i przekazał je ojczyźnie.
Poprzednie Orszaki Dziejów to: „Wolni jak orły” (2021 r. – postać przewodnia to prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, w roku beatyfikacji), „W blasku historii” (2022 r. – postać przewodnia to Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej) i „Rodzinna Fotografia” (2023 – poświęcony rodzinie Ulmów, w roku beatyfikacji).
Źródło: KAI