Kościół w Polsce i na świecie. Podsumowanie wydarzeń z 2024 roku

Druga sesja plenarna Synodu o synodalności, nowe Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, Rok Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025, odpowiedź strony kościelnej na działania Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmiany organizacji lekcji religii w szkole – to główne wydarzenia kończącego się roku 2024, który podsumowuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik KEP przyznał, że w Kościele w Polsce miały miejsce zmiany na najwyższych szczeblach Konferencji Episkopatu Polski. „W marcu dobiegła końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego Episkopatu oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy. W ich miejsce zostali wybrani podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Warszawie w dniach 13-14 marca, abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, jako przewodniczący, i abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, jako jego zastępca. W czerwcu kadencję sekretarza generalnego Episkopatu skończył bp Artur Miziński. Zastąpił go bp Marek Marczak, biskup pomocniczy łódzki, wybrany podczas 398. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie, 10 czerwca” – przypomniał.

Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że spośród innych wydarzeń, które w kończącym się roku naznaczyły życie Kościoła w Polsce, była kontynuacja peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów po polskich diecezjach oraz obchodzone po raz pierwszy wspomnienie bł. Rodziny Ulmów, 7 lipca, w dzień zawarcia przez Wiktorię i Józefa sakramentu małżeństwa.

Rzecznik KEP przypomniał, że w tym roku obchodziliśmy również 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. „Z tej okazji, podczas 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi celebrowali Mszę Świętą w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, gdzie modlili się przy jego grobie. Został również opublikowany List Pasterski KEP, w którym biskupi proszą o modlitwę w intencji kanonizacji Kapelana Solidarności” – zaznaczył ks. Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu przyznał, że w mijającym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło działania nad zmianami w organizacji lekcji religii w szkole. „Ministerstwo Edukacji oświadczyło, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie ma mocy prawnej i nakazało stosowanie rozporządzenia, zgodnie z którym klasy na zajęciach z religii są łączone, zaś ocena z religii nie jest wliczana do średniej ocen” – powiedział ks. Gęsiak.

Działania rządu w tym zakresie wywołały ostre protesty nie tylko hierarchów Kościoła, ale także katechetów i rodziców. Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski powołała Podkomisję ds. religii w szkole, która jednak nie osiągnęła w tej kwestii porozumienia. Nie osiągnięto porozumienia również podczas ostatniego spotkania Komisji Wspólnej Rządu RP i KEP, które odbyło się 9 grudnia br.” –  dodał ks. Gęsiak.

Zwrócił również uwagę, że w 2024 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała ważne dokumenty dotyczące bieżących tematów społecznych. „22 listopada zostało wydane Stanowisko KEP wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna, w którym biskupi stwierdzają, że jest on sprzeczny z Konstytucją. 4 września Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych opublikował stanowisko dot. aborcji, w którym jego członkowie podkreślają, że życie każdego człowieka zaczyna się w chwili poczęcia, natomiast 15 listopada Zespół opublikował stanowisko dotyczące tranzycji płci” – podkreślił.

Do przełomowych wydarzeń kończącego się roku, Rzecznik Episkopatu zaliczył spotkanie biskupów z przedstawicielami osób skrzywdzonych, które odbyło się 19 listopada, na Jasnej Górze, po zakończeniu 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. „Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie. Było ono absolutnie wyjątkowe i odbyło się przy dużej dozie zaufania, otwartości i ogromnej szczerości. W spotkaniu trwającym ok. trzech godzin uczestniczyli prawie wszyscy biskupi obecni na Zebraniu Plenarnym. Był to milowy krok na drodze dialogu między osobami skrzywdzonymi a biskupami, a także w procesie zapobiegania w przyszłości przypadkom wykorzystania w Kościele” – podkreślił ks. Gęsiak.

Wyzwania Kościoła powszechnego 

Rzecznik Episkopatu zauważył, że w Kościele powszechnym uwagę wiernych skupiły dwa wydarzenia: druga rzymska sesja Synodu o synodalności oraz przygotowania do Roku Jubileuszowego 2025.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w październiku br. odbyła się druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. „Na zakończenie obrad został opublikowany dokument końcowy, a nie – jak dotychczas – posynodalna adhortacja apostolska. Dokument końcowy składa się z pięciu części. Wprowadzenie do niego ukazuje, że istotą Synodu było odnowienie doświadczenia spotkania ze Zmartwychwstałym” – zaznaczył.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że mijający rok został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025. „W Rzymie przez cały rok trwały intensywne przygotowania do Roku Świętego, w związku z którym spodziewanych jest w Wiecznym Mieście ponad 30 milionów pielgrzymów. Przygotowaniem do owocnego przeżycia Jubileuszu, który zawsze jest czasem łaski dla Kościoła i dla wiernych, miał być poprzedzający go Rok Modlitwy” – podkreślił.

Źródło: BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama