Inspirowanie, koordynowanie i recenzowanie badań związanych z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki a także tworzenie przestrzeni do wymiany myśli i dyskusji – takie mogą być zadania Rady Naukowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Powstała ona w roku obchodów 40- lecia męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.
Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 29 października z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Przewodniczącym Rady jest prof. Paweł Skibiński.
Nowopowstała Rada liczy 18 osób. W jej skład wchodzą nie tylko naukowcy i biografowie ks. Jerzego Popiełuszki, ale również dziennikarze, prawnicy i animatorzy życia społecznego. Obok prof. Skibińskiego w tym gronie znaleźli się m.in. dr Ewa Czaczkowska, dr Milena Kindziuk, prof. Jan Żaryn, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Piotr Litka i Paweł Kęska.
Spotkanie w Domu Arcybiskupów Warszawskich otworzył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Swoją radość z powstania Rady wyraził też obecny na spotkaniu ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie i kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
„Jesteśmy w sytuacji pewnej odpowiedzialności za postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z perspektywy dziedzictwa kultury narodowej i z perspektywy kościelnej” – powiedział prof. Skibiński.
Wyjaśnił, że ks. Popiełuszko to postać, która wpisała się w historię Polski i jako taka wymaga troski badawczej. Jest też błogosławionym, którego proces kanonizacyjny trwa. Kult ks. Jerzego wykracza poza Polskę. Ten wpływ poza Polską jest mało rozpoznany, tymczasem trzeba to brać pod uwagę, zwłaszcza, że jest to istotnym argumentem na rzecz kanonizacji. Jak dodał, tak szeroki kult, w przypadku osób, które, jak ks. Jerzy, były tak bardzo zaangażowane w kontekst lokalny, jest niezwykle rzadki.
Prof. Skibiński mówił też o tym, że dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób i instytucji dysponujemy cennym zasobem rzeczowym, w postaci pamiątek po ks. Jerzym. Zasób ten może stanowić podstawę wielorakich badań.
„Nie jesteśmy w punkcie „Zero” – podkreślił, zwracając uwagę, że wszyscy członkowie Rady są osobami zaangażowanymi w działania związane z osobą bł. ks. Popiełuszki – naukowe i nie tylko. Podkreślił też, że w ostatnim czasie nastąpił wręcz „wysyp” publikacji związanych z kapelanem „Solidarności”.
„Poczucie odpowiedzialności względem kultury narodowej i Kościoła każde nam wyjść dalej. Potrzeba jakiejś formy uporządkowania naszych wysiłków, po to, by tworzyć warunki synergii, a nie konkurencji” – powiedział prof. Skibiński.
Dodał, że Rada nie działa w próżni, ale w określonym kontekście społecznym, w którym istnieje zainteresowanie osobą ks. Jerzego, w otoczeniu, które nie jest jednoznacznie życzliwe wobec tego dziedzictwa i w sytuacji, gdy pewne wysiłki poznawcze już zostały podjęte, ale nierównomiernie i z niejednakowym poziomem kompetencji. Innymi słowy – wiele informacji nt. osoby i nauczania ks. Popiełuszki wymaga wyjaśniania i sprostowania.
Prof. Skibiński wymienił też 4 zadania Rady, które, jego zdaniem są warte podjęcia: po pierwsze – mogłaby ona inspirować badania i działania wokół osoby bł. ks. Popiełuszki, wspierać wysiłki naukowe i pozanaukowe, odpowiadać na pytania o to, czego jeszcze nie wiemy o ks. Jerzym; po drugie – koordynować te badania, po to by ich nie powielano, a także informować opinię publiczną o badaniach, które się toczą w różnych ośrodkach; po trzecie – recenzować działania związane z badaniami nt. ks. Popiełuszki; po czwarte – tworzyć przestrzeń do wymiany myśli i dyskusji na trudne tematy związane z okolicznościami życia, śmierci i kultu Błogosławionego. (W tym kontekście prof. Skibiński zauważył, że dyskusja nt. okoliczności śmierci ks. Popiełuszki przetoczyła się w mediach; zabrakło natomiast spokojnej debaty o charakterze naukowym).
Fakt, że Rada jest gremium nie tylko naukowym, ale i społecznym podkreślił kard. Kazimierz Nycz. Wśród licznych zadań Rady zwrócił uwagę na znaczenie badania rozległości kultu ks. Jerzego – co jest niezwykle istotne w kontekście ewentualnej kanonizacji.
Źródło: KAI