Premiera filmu Opoki w historycznym miejscu. Tu ratował Żydów ks. Godlewski – jeden z bohaterów dokumentu

„Kościół Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim w Warszawie to szczególne miejsce. Tu pomoc dla Żydów organizował ówczesny proboszcz ks. Marceli Godlewski” – mówi ks. Piotr Waleńdzik, zapraszając na premierę dokumentu Opoki „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady”, która odbędzie się 30 września.

Premiera dokumentalnego filmu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady” odbędzie się 30 września o godz. 13 w sali kinowej w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Film będzie miał swoją premierę równolegle na kanale You Tube Opoki.

Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady [ZWIASTUN]
Portal Opoka


O wyjątkowości tego miejsca mówi w rozmowie z Opoką proboszcz parafii Wszystkich Świętych, ks. Piotr Waleńdzik.

„Zbudowany w drugiej połowie XIX wieku kościół w czasie okupacji niemieckiej kościół, odegrał szczególną rolę. Stał się domem życia dla tych, którzy potrzebowali schronienia. Osobą, która organizowała pomoc dla ludności żydowskiej, zgromadzonej na początku także na terenie parafii w małym getcie, był proboszcz ówczesny, ksiądz Marceli Godlewski, który za swoją działalność został odznaczony przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” – mówi.

Sam kościół został odznaczony przez Fundację im. Raoula Wallenberga, zajmująca się utrwalaniem pamięci o tych, którzy nieśli pomoc Żydom, zaszczytnym mianem House of Life – Dom Życia. Jest to pierwsze miejsce w Polsce odznaczone takim tytułem. Był jednym z trzech kościołów chrześcijańskich, który znalazł się na terenie getta.

„Zapraszam Państwa bardzo serdecznie na film „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady” poświęcony osobom, które pomagały ludności żydowskiej w okresie niemieckiej okupacji. Film, który będzie także mówił o naszym proboszczu ówczesnym, czyli księdzu Marcelin Godleskim” – mówi probosz.

Ks. Marceli Godlewski – oprócz m. Matyldy Getter i bł. rodziny Ulmów – to jeden z bohaterów wyprodukowanego przez Opokę dokumentu. „Ks. Godlewski zawsze był społecznikiem” – opowiada Opoce ks. Waleńdzik. Po wydaniu encykliki Leona XIII, Rerum Novarum organizował stowarzyszenia robotnicze i życie parafialne w rozmaitych stowarzyszeniach i grupach.

„A kiedy przyszła okupacja hitlerowska, włączył się w pomoc dla tych, którzy byli prześladowani i zagrożeni. Dopóki było to możliwe, działał poprzez Caritas, który na plebanii Kościoła Wszystkich Świętych organizował jadłodajnie. Udostępnił także plebanię przy kościele dla przesiedlanych, wysiedlanych ze swoich domów Żydów. Wystawiał fałszywe metryki dla tych, którzy byli wyprowadzani z getta” – wylicza zasługi dla ratowania Żydów proboszcz śródmiejskiego kościoła.

Wspomina także o działalności ks. Godlewskiego w Aninie. Tam udostępnił swój dom Zgromadzeniu Rodziny Maryi, który posłużył w czasie okupacji niemieckiej jaki sierociniec dla dzieci, także dzieci Żydowskich, uciekinierów z getta. „To wybitna postać, warta, by o niej pamiętać” – mówi.

Ks. Marceli Godlewski został proboszczem w warszawskim kościele Wszystkich Świętych w 1915 roku. Był nim przez 30 lat. Nie porzucił parafii nawet wtedy, gdy kościół został otoczony murem wyznaczającym granice getta.

„Gdy wspominam jego nazwisko – pisał prof. Ludwik Hirszfeld – ogarnia mnie wzruszenie. Namiętność i miłość w jednej duszy. Ongiś bojowy antysemita, kapłan wojujący w piśmie i słowie. Ale gdy los go zetknął z dnem nędzy, odrzucił precz swoje nastawienie i cały żar swojego kapłańskiego”.

Film – podobniej jak poprzednie produkcje Fundacji Opoka – adresowany jest do zagranicznej widowni. Dzięki współpracy z telewizją EWTN dotrze do widzów na całym świecie.

„Powinniśmy ciągle opowiadać polską historię. Wojna miała różne oblicza, czynienie dobra wymagało wiele wysiłku i odwagi, dużo łatwiej jest czynić zło, dlatego tym bardziej powinniśmy przypominać bohaterskie postawy. Polska historia jest mało znana i często wypaczana. Za pomocą postaci takich jak m. Matylda Getter, ks. Marceli Godlewski, czy bł. rodzina Ulmów chcemy opowiedzieć szerzej o zjawisku ratowania Żydów i postawie ludzi Kościoła” – mówi Michał Szymanowski, reżyser.

„Ratuję człowieka” to trzecia filmowa produkcja Fundacji Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”, którego ideą jest promowanie historii Polski przez pryzmat polskich świętych. Film będzie miał premierę na jesieni i będzie skierowany do zagranicznych odbiorców. W dystrybucję filmu – podobnie jak w poprzednich produkcjach – zaangażuje się telewizja EWTN.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama