Prof. Bralczyk: dialekt śląski jest odmianą polszczyzny, ale to wciąż dialekt, nie odrębny język

Politycy opozycji głośno wyrażają oburzenie wetem prezydenta ws. ustawy o języku śląskim. Tymczasem językoznawca prof. Jerzy Bralczyk mówi: „Według dotychczasowych interpretacji naukowych, dialekt śląski jest odmianą polszczyzny, ale to wciąż dialekt, nie odrębny język”.

Jak podkreśla na łamach „Wprost” prof. Bralczyk, „niewłaściwe jest uznawanie śląskiego za osobny język, choć nawet językoznawczy różnie na to patrzą”. „To oznacza, że potrzebna jest redefinicja tego pojęcia” – dodaje językoznawca.

Andrzej Duda, który 29 maja prezydent zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, uznającą śląski za język regionalny, powołał się przy tym na opinie ekspertów. W komunikacie kancelarii głowy państwa podkreślono, że przeważa wśród nich „stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki”.

Ze strony liderów koalicji rządzącej w stronę prezydenta posypały się oskarżenia o niezrozumienie idei wspólnoty i różnorodności. „Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej. Przykro, że Pan tego nie rozumie, Panie Prezydencie” – pisał na platformie X.com Szymon Hołownia. „Kolejna «wyimaginowana wspólnota» dla prezydenta? Czy jedyną wspólnotą jaką zna prezydent Duda jest wspólnota interesów PiSowskich działaczy? Wstyd panie, wstyd!” – komentował (również w „X”) Robert Biedroń. Z kolei Donald Tusk napisał: „Powiedziałbym po śląsku, Panie Prezydencie, co myślę o Pańskim wecie, ale publicznie nie wypada”.

„O ile wiem, ani premier Tusk ani marszałek Hołownia nie są językoznawcami, dlatego nie podobają mi się ich konfliktogenne, powodowane politycznymi pobudkami komentarze” – odniósł się do komentarzy polityków prof. Bralczyk.

„Trudno odmówić racji prezydentowi, gdy mówi, że nie można arbitralnie oceniać, co jest językiem regionalnym, a co nie jest. Według dotychczasowych interpretacji naukowych, dialekt śląski jest odmianą polszczyzny, ale to wciąż dialekt, nie odrębny język” – tłumaczył językoznawca.

Źródła: PAP, Wprost, DoRzeczy, X.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama