Ks. Tomasz Wielebski jest przeciwny weekendowym kursom dla narzeczonych. W domu rekolekcyjnym w Siedlanowie organizowane są rekolekcje, po których część par się rozstaje. Z kolei w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie w przygotowaniach do śluby pomagają małżeństwa dopasowane do potrzeb słuchaczy.
„Kiedy wiem, że w grupie dominują np. osoby pracujące w korporacjach, proszę, żeby taką grupę poprowadziła para, która też ma takie doświadczenie. Widzę, że zupełnie inaczej tacy młodzi słuchają kogoś, kto np. też pracuje w korporacji, osiąga sukcesy, jest na dyrektorskim stanowisku i opowiada o tym, jak znajduje czas na rodzinę, na Eucharystię czy modlitwę” – tłumaczył ks. Marcin Jurak MIC podczas Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów w Płocku. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak powinno wyglądać w Polsce przygotowanie do małżeństwa.
Ks. Jurak mówił, że w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie, gdzie jest proboszczem, kursy dla narzeczonych wspiera ok. 10 małżeństw. To, która z par będzie brać udział w spotkaniach zależy od tego, jacy ludzie uczestniczą w kursie. Zdaniem ks. Juraka podstawą jest zauważenie, kim są narzeczeni i z czym przychodzą.
Ks. prof. Tomasz Wielebski , Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów stwierdził, że sakrament małżeństwa traktować należy raczej jako „punkt wyjścia” na wspólnej drodze a nie „punkt dojścia”. Podkreślił, że w przygotowaniu do tego sakramentu bardzo ważne jest wzbudzenie zachwytu wiarą. Ks. prof. Wielebski określił się też jako przeciwnik kursów dla narzeczonych w weekend.
Rekolekcje w weekendy, które nie następują bezpośrednio po sobie prowadzone są w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie w diecezji siedleckiej. Opowiadał o tym dyrektor ośrodka, ks. dr Grzegorz Koc. Narzeczonym proponuje się kontynuację rekolekcji już po ślubie.Jak mówił ks. dr Koc, rekolekcje mają wymiar ewangelizacyjny – pokazują silny związek między miłością i wiarą. Niektórym parom pobyt na rekolekcjach uświadamia, że nie są gotowi na małżeństwo lub, że ich relacja nie ma przyszłości, co prowadzi do rozstania. Dla niektórych pobyt staje się punktem wyjścia do podjęcia pracy nad sobą.
Dom służy też małżeństwom w kryzysie. Działa przy nim poradnia psychoterapii a także poradnia naprotechnologiczna, która pomogła w narodzinach ponad 50 dzieci.
Uczestnicy byli zgodni, że potrzebna jest formacja jest potrzebna nie tylko narzeczonym, ale i małżonkom.
Temat Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów brzmiał: „Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie w Polsce. Między teorią a praktyką Kościoła”. Zjazd odbywał się od 16 do 17 września w Płocku.
Źródło: KAI