Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie wyraziła stanowczy sprzeciw przeciwko ograniczeniu lekcji religii do 1 godziny tygodniowo oraz do zamieszczania jej na pierwszej i ostatniej lekcji.
„Lekcje religii stanowią istotny element nieodzowny dla zapewnienia pełnego, integralnego, rozwoju młodego człowieka i kształtowania w nim pożądanych społecznie postaw i wartości, dlatego wszelkie ograniczenia w nauczaniu pozostaną ze szkodą dla uczniów, rodziców i nauczycieli” – pisze w swoim stanowisku Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.
I dodaje, że „lekcje religii są przede wszystkim zajęciami kształtującymi etyczną postawę młodego człowieka, uczą rozróżniania, czym jest dobro i zło, co to jest prawda i fałsz”. „Dopiero nabycie tych kompetencji pozwala świadomie działać w społeczeństwie dla dobra wspólnego” – czytamy.
„Zmiany, przedstawione w rozporządzeniu, obniżają rangę nauczania religii, dyskryminują nauczycieli – katechetów, i utrudniają uczniom nabywanie kompetencji niezbędnych dla każdego Europejczyka” – czytamy w stanowisku.
Sygnatariusze powołują się także na łamanie prawa oświatowego: art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2022, poz. 2230, dalej: Ustawa o systemie oświaty), które nakłada na publiczne przedszkola i szkoły podstawowe obowiązek organizacji nauki religii na życzenie rodziców. Natomiast art. 13 ust. 1 ustawy o systemie oświaty nakłada na szkoły i placówki publiczne obowiązek umożliwienia uczniom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej.
„Proponowane przez minister Barbarę Nowacką zmiany będą skutkowały zniechęceniem uczniów do uczestnictwa w lekcjach religii. Ich ograniczenie przełoży się negatywnie na socjalizację młodzieży oraz poczucie narodowej i europejskiej tożsamości. Wprowadzone rozwiązania mogą też zostać uznane za dyskryminujące i podważające konstytucyjną zasadę wolności sumienia i wyznawania religii” – piszą członkowie Komisji.
Dodają, że propozycje zawarte w rozporządzeniu naruszają dodatkowo § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach – chodzi o sposób organizowania nauki religii, który wyklucza bezpieczne i higieniczne warunki pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Źródło: naszdziennik.pl