Siostry boromeuszki po 32 latach kończą posługę w kieleckim seminarium. To była ich jedyna placówka w tej diecezji

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej – po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Do Kielc siostry boromeuszki sprowadził śp. biskup Stanisław Szymecki. Wówczas, oprócz posługi w Domu Biskupim (którą dwie siostry pełniły do śmierci następcy bp. Szymeckiego, czyli śp. bp. Kazimierza Ryczana), dwie kolejne boromeuszki rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Siostra Romualda Sołtysek, aktualna przełożona, posługiwała w seminarium przez 25 lat. Pracowała w kuchni, przygotowując posiłki dla kleryków i księży profesorów.

Czuwała z oddaniem nad naszym pożywieniem, reagowała na prośby dotyczące pór żywienia, diet. Z kolei s. Dawida Fila od 1997 r., czyli od 27 lat pracowała w seminaryjnym sekretariacie. Była to bardzo odpowiedzialna praca z dokumentami, wspieranie rektorów i dyrektorów w kwestiach ekonomicznych czy w zakresie księgowości – mówi w rozmowie z KAI ks. Adam Perz, rektor seminarium.

– Wyrażam im ogromną wdzięczność za to, że dawały przykład jedności i wspólnoty, budujące było też to, że codziennie były razem na Mszy św. w naszym seminaryjnym kościółku. Siostry stały się częścią naszego środowiska i będzie nam ich bardzo brakowało – dodaje ks. Perz.

„Swoją serdecznością i uśmiechem wspierała kolejne roczniki przyszłych kapłanów Kościoła kieleckiego” – napisał o s. Romualdzie ks. Michał Haśnik na stronie internetowej diecezji kieleckiej.

Przypomina także, że s. Dawida Fila „pracowała w seminaryjnym sekretariacie, służąc aktywnie kolejnym księżom rektorom (a było ich w tym czasie aż siedmiu). Z pewnością każdy ksiądz naszej diecezji bardzo dobrze ją poznał, przez specyfikę jej pracy”.

„Obie siostry łączyła także śląska gwara, którą na co dzień się posługiwały, co niejednokrotnie wywoływało dużo uśmiechu u innych, przez niezrozumienie wypowiadanych słów” – można przeczytać na stronie internetowej diecezji.

W najbliższą sobotę 29 czerwca podczas Mszy św. o godz. 11.00 wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pożegna obie siostry boromeuszki. Eucharystii będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Od 1 lipca s. Romualda rozpocznie posługę w Nakle Śląskim (w diecezji gliwickiej), a s. Dawida w Domu Prowincjalnym w Mikołowie (w archidiecezji katowickiej).

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama