Sprawimy, że historię rodziny Ulmów pozna cały świat. Bądź częścią tego projektu!

Ks. Godlewski, siostra Matylda Getter, błogosławiona rodzina Ulmów i tysiące innych Polaków ratowało Żydów w czasie II wojny światowej. Świat nie zna naszych bohaterów. Chcemy to zmienić i pokazać światowej opinii publicznej Polaków, którymi możemy się szczycić. Potrafimy to robić, ale potrzebujemy Waszej pomocy.

Oparty głównie na zdjęciach i dokumentach archiwalnych film ukazuje heroizm Polaków ratujących Żydów. „Chcemy pokazać różne postawy Polaków wobec eksterminacji Żydów w czasie niemieckiej okupacji, skupiając się na tych, którzy tę pomoc nieśli” – tłumaczy w rozmowie z Opoką reżyser Michał Szymanowicz.

Drugim poruszanym w dokumencie wątkiem, jak wyjaśnia reżyser, jest polski „antysemityzm”. „Przedwojenny antysemityzm miał podłoże ekonomiczna i narodowe – nie miał nic wspólnego z eksterminacją Żydów, była to raczej obrona polskich interesów. W czasie okupacji ks. Godlewski, mimo swoich «antysemickich» poglądów, niósł pomoc Żydom, ryzykując życie. Po śmierci został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – mówi reżyser.

Dodaje, że film ma także, na przykładzie losów bł. Rodziny Ulmów, uświadomić widzom, jak wielką cenę trzeba było zapłacić za pomoc Żydom – cenę własnego życia. 24 marca 1944 r. cała rodzina, wraz z nienarodzonym dzieckiem, została rozstrzelana za ukrywanie pod swoim dachem ośmiu Żydów. Od 2018 r. dzień ten obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

„W filmie chcemy przede wszystkim pokazać, że pomoc Żydom była postawą niezwykle heroiczną. Trzeba było być absolutnym bohaterem, ryzykować życie nie tylko swoje ale i swojej rodziny. Nie zdajemy sobie sprawy ze skali terroru w czasie II wojny światowej” – mówi Michał Szymanowicz.

Film dotrze do milionowej widowni na całym świecie

Dramatyczna, ale też wspaniała historia Polski XX wieku jest na świecie znana słabo albo w wersji przekłamanej. W międzynarodowej przestrzeni publicznej funkcjonuje mnóstwo fałszywych stereotypów dotyczących najnowszej historii Polski. Prostowanie tego fałszywego obrazu leży w dobrze pojętym interesie Polski. Dlatego film zostanie przygotowany w kilku wersjach językowych i będzie wyemitowany w amerykańskiej sieci telewizyjnej EWTN (Eternal Word Television Network), która dociera do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata.

Daje to gwarancję, że do światowej opinii publicznej, liczonej w dziesiątkach milionów odbiorców, dotrze prawda o niemieckich zbrodniach, ale też o sile polskiego ducha. Biorąc pod uwagę to, iż grupą docelową ma być przede wszystkim „internacjonalny” widz telewizji EWTN, czyli osoba nieznająca historii Polski i warunków panujących na terenach Polski pod okupacją niemiecką, naszym celem jest oddanie realiów tejże okupacji.

„Ratuję człowieka” to trzecia filmowa produkcja Fundacji Opoka w ramach projektu „Polska Energia zmienia świat”, którego ideą jest promowanie historii Polski przez pryzmat polskich świętych.

Zapraszamy do współtworzenia tego filmowego dzieła, które pomoże wielu ludziom w Polsce i na świecie poznać obraz polskiego bohaterstwa, ale też poniesionych wówczas strat.

Projekt można wesprzeć na stronie www.udasie.pl/film-o-polakach-ratujacych-zydow

Sprawimy, że historię rodziny Ulmów pozna cały świat. Bądź częścią tego projektu!

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama