„Żydzi nie mieli szans na ucieczkę bez pomocy Polaków. Za pomoc Żydom groziła śmierć, a jednak tysiące zdecydowały się tej pomocy udzielić” – mówi narrator filmu, który dotrze do 300-milionowej widowni telewizji EWTN. Dokument „Ratuję człowieka” będzie można obejrzeć już we wrześniu. Jego producentem jest Fundacja Opoka.
Bł. Rodzina Ulmów oddała życie, ratując żydowskich sąsiadów. Ks. Marceli Godlewski, proboszcz leżącej na terenie warszawskiego getta parafii Wszystkich Świętych wydawał Żydom dokumenty umożliwiające przetrwanie po aryjskiej stronie. Siostra Matylda Getter w domu zakonnym przy ul. Hożej pomagała uciekinierom z getta. Te historie zobaczą widzowie filmu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady”.
„W filmie chcemy przede wszystkim pokazać, że pomoc Żydom była postawą niezwykle heroiczną. Trzeba było być absolutnym bohaterem, ryzykować życie nie tylko swoje ale i swojej rodziny. Nie zdajemy sobie sprawy ze skali terroru w czasie II wojny światowej” – mówi reżyser Michał Szymanowicz.
Oto zwiastun filmu:
Film „Ratuję człowieka” zostanie przygotowany w kilku wersjach językowych i będzie wyemitowany w amerykańskiej sieci telewizyjnej EWTN (Eternal Word Television Network), która dociera do blisko 300 mln gospodarstw domowych w 150 krajach świata.
„Nie bali się być ludźmi, kiedy świat tracił człowieczeństwo” – mówi o bohaterach filmu narrator.
Wszyscy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – w każdym przypadku pośmiertnie, nawet jeśli przeżyli wojnę. Uratowali łącznie kilka tys. osób. Świat nie zna ich historii, tak jak niewiele wie o sytuacji Polski pod niemiecką okupacją. Film Opoki pomoże to zmienić.
Dokument o Polakach ratujących Żydów to trzeci film, wyprodukowany przez Fundację Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”, którego celemjest ukazywanie historii Polski przez pryzmat jej bohaterów. Do milionowej publiczości telewizji EWTN na całym świecie trafiła już produkcja o św. Maksymilianie „Rycerz” oraz film „Będziesz miłował” poświęconym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.