Wigilia dniem wolny od pracy? Bp Musioł: to dobry pomysł. Andrzej Duda także poprze projekt Lewicy

Prezydent RP Andrzej Duda poprze projekt Lewicy, która chce, by Wigilia była wolna dniem wolnym od pracy. Taką deklarację złożył antenie Radia ZET. Pomysł popiera także sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, bp Waldemar Musioł. „Za jego słusznością przemawia nie tylko argument teologiczny, [...] ale w naszym kraju również argument rodzinny, społeczny i kulturowy, które wzajemnie się przenikają” – powiedział biskup.

Przed weekendem posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, który ma ustanowić Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym.

Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz do Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu.

W uzasadnieniu czytamy, że z uwagi na to, że Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem ważnym dla wszystkich pracowników i ich rodzin, pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy tego dnia do godziny 12:00 lub 13:00. „Dodatkowy dzień wolny w Wigilię Bożego Narodzenia ułatwi pracownikom łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym, a co za tym idzie, ułatwi sprawowanie opieki nad dziećmi, które najczęściej w tym dniu nie mają zajęć edukacyjnych, a jedynie zapewnione w szkołach zajęcia opiekuńcze” – czytamy.

Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz na Węgrzech.

W ustawie pojawiła się jeszcze dodatkowa zmiana dotycząca dnia poprzedzającego Wielkanoc – chodzi o ograniczeniu w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Po godz. 14 handel będzie zakazany.

Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pomysłodawczyni projektu, dłuższe święta moglibyśmy mieć już w tym roku – to zależy od tempa prac parlamentarzystów i stanowiska prezydenta.

„Myślę, że byłoby dobrze, gdyby Wigilia była dniem wolnym od pracy. Zgadzam się z tym pomysłem Lewicy. Myślę, że zwłaszcza dla kobiet, które, choć nie wszyscy są z tego zadowoleni, odpowiadają u nas tradycyjnie za przygotowanie potraw wigilijnych. Na pewno paniom byłoby lżej, ale i mężczyzną, bo przecież trzeba narobić zakupów przed Wigilią i przygotować dom” – powiedział w Gościu Radia ZET Andrzej Duda, jednoznacznie deklarując, że podpisałby taką ustawę.

Nie wszyscy, nawet w ramach koalicji rządzącej, odnoszą się jednak z aprobatą do pomysłu Lewicy. Poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi Ryszard Petru powiedział, że „każdy dodatkowy dzień wolny od pracy kosztuje gospodarkę 6 mld zł”.

Do projektu pozytywnie odniósł się sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, bp Waldemar Musioł.

„Z naszej perspektywy jest to inicjatywa słuszna, ponieważ służy człowiekowi. Troskę o szeroko pojęte dobro osoby, zwłaszcza to duchowe, jesteśmy jako Kościół gotowi dzielić z każdym i w związku z tym popierać dobre inicjatywy, bez względu na ich polityczne źródło” – powiedział duchowny.

Zwrócił uwagę, że Komisja Duszpasterstwa KEP kilkukrotnie w swojej historii wyrażała stanowisko na temat świętowania niedzieli, apelując, aby był to dzień wolny od handlu.

„W związku z tym, również propozycję Lewicy, aby Wigilia była dniem ustawowo wolnym od pracy, odczytujemy jako dobry pomysł. Za jego słusznością przemawia nie tylko argument teologiczny, który dotyczy osób wierzących, ale w naszym kraju również argument rodzinny, społeczny i kulturowy, które wzajemnie się przenikają” – powiedział biskup.

Dodał, że jeśli dzięki dniowi wolnemu udałoby się rozpocząć wspólne świętowanie wcześniej, a przede wszystkim podjąć razem wysiłek przygotowania Wigilii bez pośpiechu i unikając niepotrzebnych emocji, które on generuje, to taki dzień wolny należy uznać za bardzo cenną inicjatywę – stwierdził hierarcha.

Źródło: radiozet.pl, gazetaprawna.pl, PAP

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama