W wieku 81 lat zmarła Stanisława Ryster, prezenterka Telewizji Polskiej, która przez ponad 30 lat prowadziła teleturniej "Wielka Gra". W 1998 r. otrzymała "Super Wiktora". Informację o jej śmierci potwierdziła m.in. rodzina.
Stanisława Ryster urodziła się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a później studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1966 r. Początkowo prowadziła programy i teleturnieje młodzieżowe.
Teleturniej "Wielka gra" prowadziła od 1975 r. aż do 2006 r.
W 1998 r. otrzymała nagrodę "Super Wiktor" dla osobowości telewizyjnej za całokształt twórczości. Natomiast w 1999 r. uplasowała się na piątym miejscu w plebiscycie Telekamery.
Jako pierwszy o jej śmierci poinformował jeden z wielokrotnych zwycięzców teleturnieju, Mariusz Machnikowski, który napisał na platformie X: "Zmarła Stanisława Ryster. Jeśli ktoś był legendą TVP, to ona na pewno. Pochwalę się - w jednym z wywiadów powiedziała, że spotkała się niedawno z +jednym ze swoich ulubionych graczy+. Potwierdziła mi potem, że to chodziło o mnie - tydzień wcześniej zaprosiłem ją na kawę...".
Później dodał, że informację o śmierci byłej prezenterki otrzymał od Ryszarda Pieniążkiewicza, również wielokrotnego zwycięzcy teleturnieju. "Z wiadomością o śmierci pani Stanisławy Ryster zadzwonił do mnie Rysiu Pieniążkiewicz – oczywiście obaj wybieramy się na jej pogrzeb. Mamy z Ryśkiem wspólne wspomnienia..." – przyznał. Informację o jej śmierci potwierdziła Onetowi także najbliższa rodzina. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.