Politycy reprezentujący różne ugrupowania przybyli w niedzielę na Jasną Górę w ramach dorocznej Pielgrzymki Parlamentarzystów. „Ma na szczęście nasz naród i takich polityków, którzy pełnią swoją posługę w sposób godziwy, dla których polityka to roztropna troska o dobro wspólne” – powiedział ks. Andrzej Sikorski, nawiązując do nauczania Jana Pawła II.
Parlamentarzyści tradycyjnie przybyli na Jasną Górę 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Podczas uroczystej mszy świętej duszpasterz parlamentarzystów, ks. Andrzej Sikorski, podziękował politykom za ich posługę i wygłosił homilię poświęconą wartościom moralnym oraz roli sumienia w życiu publicznym. Wśród uczestników znalazł się m.in. wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji z żoną Kariną i dziećmi. Psalm responsoryjny zaśpiewała Joanna Borowiak z PiS.
„Żyjemy w czasach, kiedy siła chce rządzić prawem, a nie prawo siłą. (…) Ma na szczęście nasz naród i takich polityków, którzy pełnią swoją posługę w sposób godziwy, dla których polityka to roztropna troska o dobro wspólne”
– powiedział ks. Sikorski, nawiązując do nauczania Jana Pawła II.
Duszpasterz zwrócił uwagę na potrzebę jedności i współpracy ponad podziałami, apelując o zakończenie sporów i budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku. Wskazał także na wyzwania współczesności, w tym rosnące tempo życia i brak cierpliwości, które mogą prowadzić do powierzchowności w podejmowaniu decyzji oraz osłabienia relacji międzyludzkich.
Łatwiej się zdenerwować
„Dzięki środkom społecznego przekazu, zwłaszcza internetowi, ale również dzięki różnym mediom społecznościowym mamy łatwiejszą komunikację, ale też łatwiej jest o utratę cierpliwości. (…) Wybieramy proste drogi zamiast angażować się w rzeczy naprawdę wartościowe” – zauważył kapłan.
Ksiądz przywołał słowa Jana Pawła II, które podkreślają, jak ważne jest życie zgodnie z własnym sumieniem. Wyjaśnił, że bycie człowiekiem sumienia oznacza słuchania głosu Boga w każdej sytuacji, nawet gdy jest on trudny i wymaga od nas wysiłku. To oznacza także angażowanie się w czynienie dobra – zarówno w życiu, jak i w relacjach międzyludzkich.
„W czasie, kiedy Polska od 1 stycznia po raz drugi obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, a w naszej ojczyźnie zbliżają się wybory prezydenckie – te słowa są dzisiaj aktualne. Mamy wołać za Janem Pawłem II i uświadomić sobie, że dziś Polska potrzebuje sumienia i tylko tacy ludzie mogą reprezentować nasz naród” – powiedział ks. Sikorski.
Duchowny nawiązał również do wartości, które powinny przyświecać politykom. Człowiek sumienia powinien także podejmować odpowiedzialnie decyzje za nasze sprawy publiczne, troszczyć się o dobro wspólne, nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich w duchu ewangelicznej solidarności.
Na zakończenie homilii ks. Sikorski zwrócił się bezpośrednio do parlamentarzystów, życząc im, aby w centrum ich wysiłków ustawodawczych zawsze znajdował się człowiek i jego dobro.
„Pamiętajcie, że wszelkie zmiany ekonomiczne mają służyć kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego” – dodał.
Matka Boża Trybunalska
To już 36. pielgrzymka posłów i senatorów na Jasną Górę. Parlamentarzyści tradycyjnie przybywają na Jasną Górę 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie, którzy często zabierają do Częstochowy także swoich bliskich. Tradycyjnie po mszy odczytywany był akt zawierzenia Matce Bożej. Następnie parlamentarzyści m.in. złożyli kwiaty i modlili się przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
W drodze powrotnej posłowie i senatorowie zatrzymają się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie nawiedzą obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów.
Julia Szymańska (PAP)
Źródło: