Kierwiński: w kilku miejscach sytuacja pogodowa jest naprawdę trudna

W kilku miejscach sytuacja pogodowa jest naprawdę trudna. Mówię tutaj o powiecie bielskim i o rzekach Wapienicy, Iłownicy i Białej – poinformował szef MSWiA Marcin Kierwiński w poniedziałek przed posiedzeniem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Szef MSWiA powiedział, że nie potwierdziły się „najczarniejsze prognozy”, ale nie zwalnia to służb z monitorowania sytuacji i z pozostawania w gotowości.

„Odbierzemy meldunki od wszystkich służb i od wojewodów i ewentualnie będziemy podejmować kolejne decyzje, jeżeli chodzi o przesuwanie kolejnych środków, jeżeli będzie taka potrzeba” – powiedział Kierwiński.

Dodał, że wszystkie służby są gotowe, aby „w razie czego podejmować najbardziej radykalne działania”.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk przypomniał, że na polecenie ministra obrony narodowej w niedzielę o godz. 20.00 dwa wojskowe zgrupowania zadaniowe WZZ Brzeg i WZZ Nisko osiągnęły gotowość. Wskazał, że jest to w sumie 2111 żołnierzy, którzy utrzymują kontakt z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapewnił, że wszystkie drogi i linie kolejowe są przejezdne.

Poinformował, że w związku z opadami deszczu doszło do niewielkich utrudnień na dwóch drogach krajowych – nr 52 i nr 40 w województwach śląskim i opolskim.

Dodał, że krótkotrwałe utrudnienia wynikające z lokalnych podtopień były także na liniach kolejowych. Dotyczyły one głównie przejść między peronami dla pieszych. Podobne utrudnienia wystąpiły w poniedziałek na dworcu Kraków Główny - sytuacja została opanowana.

Podkreślił też, że nieprawdziwa jest informacja o rozmyciu wału przeciwpowodziowego na rzece Widnej.

„W rzeczywistości chodziło o rozmycie brzegu na krótkim odcinku. Mieliśmy do czynienia z pewną już nawet dezinformacją, która później była powielana przez media. O tym warto powiedzieć, że nie ma mowy o uszkodzeniu wałów przeciwpowodziowych” – powiedział.

Minister w KPRM Magdalena Roguska zaznaczyła z kolei, że rząd jest w kontakcie z samorządowcami i z wojewodami z terenów, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi.

„Jeśli chodzi o Opolszczyznę, jeśli chodzi o Dolny Śląsk, jeśli chodzi o te wszystkie miejsca, które dzisiaj są placem budowy i odbudowy po wrześniowej powodzi, to wszędzie tam ten monitoring sytuacji jest szczególnie intensywny” – zapewniła Roguska.

Zwróciła uwagę, że w niedzielę w Głuchołazach nastąpiło czasowe wyłączenie z ruchu ulicy Sikorskiego.

„To jest ulica w ciągu drogi krajowej. To jest także dojazd do mostu, do przeprawy tymczasowej w Głuchołazach i to wyłączenie wynikało właśnie z tego, że intensywne opady deszczu spowodowały, że przez pewien czas w tym miejscu zbierała się woda” – wyjaśniła.

Wskazała, że woda została bardzo szybko odpompowana i ruch został przywrócony po godz. 15.00 na moście tymczasowym. Według niej nie ma mowy o zagrożeniu ze strony rzeki.

Komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek przekazał, że straż pożarna zanotowała w niedzielę 796 wydarzeń w ciągu całej doby: w woj. śląskim 251, w woj. małopolskim 179, w woj. opolskim 83 i 75 w woj. podkarpackim. Wskazał, że w stałej służbie i ciągłej gotowości jest około 5200 strażaków z PSP i centralny odwód operacyjny.

„Jednostki OSP ciągle wspierają nas w działaniach” – podkreślił.

Dodał, że ewakuowano obozy harcerskie.

W sumie 37 obozów zostało prewencyjnie przemieszczonych w miejsca bezpieczne, szczególnie w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i w opolskim” – powiedział Kruczek.

Przekazał informację o dwóch osobach poszkodowanych: druh OSP w powiecie nowosądeckim kierował ruchem i został potrącony przez motocykl, przez co doznał urazu stawu skokowego. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim do szpitala trafił druh OSP, który został uderzony konarem w głowę podczas jego wycinania.

Komendant główny Policji gen. insp. Marek Boroń zapewnił, że wymieniane są informacje z organami administracji publicznej i innymi instytucjami.

Wskazał, że w województwach: śląskim, małopolskim, opolskim i świętokrzyskim realizowano zadania związane z wyłączeniem 11 odcinków dróg, a w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, burmistrz Prudnika zarządził pogotowie przeciwpowodziowe, a do monitorowania sytuacji skierowano funkcjonariuszy. Podobna sytuacja jest w Bielsku-Białej.

„Dzisiaj planowane jest skierowanie do służby łącznie około 20 tys. policjantów” – powiedział komendant.

Dodał, że do dyspozycji są też kompanie oddziału prewencji ze sprzętem i trzy śmigłowce, w tym jeden do ewakuacji.

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama