„Dziękuję św. Ricie, że się o mnie upomniała” – powiedziała mama zamordowanego Dawida, Monika Kornecka, która modliła się w bydgoskim Sanktuarium Świętej Rity, dając razem z piosenkarką Eleni Tzoka świadectwo przebaczenia na wzór augustianki i stygmatyczki.
Modlitwa w 125. rocznicę kanonizacji – jak określił św. Ritę papież Leon XIII – „drogocennej perły Umbrii” – zgromadziła jej czcicieli z różnych stron diecezji bydgoskiej, regionu oraz Polski. „Święta Rito, naucz nas kochać. Naucz nas miłości do Boga i siebie nawzajem” – mówił kustosz sanktuarium i proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity, ks. kanonik Mirosław Pstrągowski.
Kult świętej Rity zapoczątkowany został we wspólnocie w 2013 roku, kiedy dokonano wprowadzenia jej relikwii. W 2022 roku świątynia zyskała tytuł sanktuarium, w którym powołano diecezjalny ośrodek kultu.
W liturgii uczestniczyły uhonorowane Międzynarodową Nagrodą Świętej Rity – mama Afrodyty, Eleni Tzoka i mama Dawida, Monika Kornecka. Nagrody przyznawane są od roku 1988 kobietom, które w swym życiu zrealizowały ewangeliczne przesłanie Chrystusa Pana o przebaczeniu, upodabniając się tym samym do św. Rity, która przebaczyła zabójcom swego męża. Kobietom dającym świadectwo przebaczającej miłości.
„Wiara w Boga, życie i postawa Świętej z Cascii dodały Paniom odwagi i siły, by dokonać rzeczy według ludzkich kalkulacji niezrozumiałej i wręcz niemożliwej” – napisał w liście skierowanym do uhonorowanych nagrodą uczestniczek liturgii kard. Stanisław Dziwisz.
Uzasadnienie przyznania nagrody Monice Korneckiej brzmi następująco: „Monika Kornecka, która pochodzi z Krakowa, otrzymuje Wyróżnienie, ponieważ wzorem św. Rity bez wahania wybaczyła zabójcy swojego syna, natychmiast odrzucając prośby o zemstę i nienawiść, które rozprzestrzeniały się w sieci wokół jego rodziny. Było to przebaczenie, które stało się realne w modlitwie o nawrócenie mordercy. Wszystko to połączone zostało z decyzją oddania się opiece nad cierpiącymi i umierającymi dziećmi, aby być jeszcze bardziej płodną matką”.
W 1994 roku, w lesie w okolicach Powidza, Piotr G. zamordował 17-letnią córkę Eleni, Afrodytę. Sprawca został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Po latach tragedii, Eleni wybaczyła zabójcy, co, jak sama przyznaje, było dla niej ważnym krokiem w procesie pokonywania bólu i wyzwolenia się od złych emocji.
Kard. Dziwisz przy tej okazji wspomniał także pierwszą z docenionych nagrodą w 1990 roku – śp. Mariannę Popiełuszko – która nad trumną bestialsko zamordowanego syna – dziś błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – przebaczyła jego zabójcom.
„Te odważne kobiety, które wprowadziły w życie ewangeliczne wezwanie Chrystusa do przebaczenia, są dla nas przykładem i zachętą, jak żyć na co dzień Słowem Bożym i wprowadzać je w czyn” – napisał.
Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie w gminie Cascia, zmarła 22 maja 1457 roku. Po śmierci natychmiast zasłynęła wieloma cudami. Jej ciało – aż do dziś cudownie zachowane – umieszczono w szklanej trumnie w kościele w Cascii. Kanonizacji św. Rity dokonał w 1900 roku papież Leon XIII.
„Dziękuję św. Ricie za łaski, które otrzymałam przez jej wstawiennictwo. Bez Pana Boga nie podniesiemy się, nie przeżyjemy żadnego dnia” – powiedziała Monika Kornecka. „Często rozmawiam z tą świętą. Są bardzo trudne czasy, jest dużo niepokoju, lęku i myślę, że ludzie potrzebują modlitwy. Jednak nie tylko trzeba prosić, ale i dziękować” – dodała Eleni Tzoka.
„Rita swoją cierpliwością, miłością i modlitwą jest dla nas wzorem, że łaska Boża może przemienić nawet najtwardsze serce. Święta idzie pod prąd i mówi: przebacz, nawet kiedy po ludzku masz powód, by nienawidzić. Nie pozwól, by zło miało ostatnie słowo” – powiedział o. Azariasz Jacek Hess OFM, który wygłosił homilię.
Świętowanie zwieńczył koncert w wykonaniu Eleni.
Źródło: KAI, zyciezakonne.pl