Umiędzynarodowienie sprawy lekcji religii. Europejscy biskupi rozmawiali z przedstawicielem polskiego rządu

Władze Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) spotkały się dziś w Warszawie z ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką. Odbyło ono w związku z trwającą polską prezydencją w Unii Europejskiej. Poruszono m.in. sprawę nauczania religii.

Wspaniałe przyjęcie, dialog otwarty i szczery, ale też pełen szacunku na tematy, które leżą nam na sercu – tak opisał rozmowę z polskim ministrem bp Mariano Crociata, przewodniczący COMECE, dodając, że między stronami panowało wzajemne zrozumienie.

Na pytanie KAI o główne tematy spotkania, włoski hierarcha odpowiedział, że zostały one uzgodnione wspólnie przez COMECE i KEK. Mówiono najpierw o wartościach, które leżą u podstaw UE, a które „my bardzo cenimy, ponieważ są fundamentem, na którym można budować UE”. Mają one „bardzo silne i głębokie” zabarwienie chrześcijańskie, począwszy od jedności i solidarności.

Drugim tematem, „od którego nie można uciec”, była wojna w Ukrainie i odpowiedź, jaką stara się na nią dać UE. Bp Crociata przypomniał, że UE jest od początku „projektem pokoju” i takie jest jej „pierwotne powołanie”.

„Ale pokój w obecnych okolicznościach wymaga również zdolności do obrony i zapewnienia bezpieczeństwa narodów. Nie unikniemy mówienia o dozbrojeniu, jednak dla nas istnieją warunki, które należy spełnić, aby zapewnić bezpieczeństwo i obronę w ramach wizji pokoju” – zaznaczył przewodniczący COMECE.

Kolejnymi tematami rozmowy były: kwestia migracji i prawa do azylu oraz kwestia edukacji. W dziedzinie migracji dla CCEE i KEK ważna jest „obrona godności osoby ludzkiej, czyli troska o człowieka we wszystkich fazach i warunkach, w jakich się znajduje”. Bp Crociata wskazał, jak bardzo doceniana jest „wielkoduszność, z jaką naród polski przyjął Ukraińców”. Na szczeblu europejskim migracja jest jednak sprawą o wiele szerszym zasięgu, „wymagającą od wszystkich większej uwagi w obliczu tendencji niektórych sektorów opinii publicznej, które niestety nie okazują stosownej gościnności i szacunku” wobec migrantów. A „pierwotnym powołaniem UE jest gościnność”, przypomniał hierarcha.

Gdy chodzi o edukację, poruszono sprawę nauczania religii, które jest obecnie przedmiotem szczególnego zainteresowania Kościoła w Polsce, ale „minister przede wszystkim skupił się na wartości ogólnie pojętej edukacji, która dotyczy nie tylko szkoły, ale obejmuje różne aspekty życia społecznego współczesnej młodzieży”.

Biskup Crociata odniósł się również do nauczania św. Jana Pawła II o tym, że Europa będzie jednością, gdy zapanuje w niej jedność ducha. Zaznaczył, że zarówno dla COMECE jak i dla KEK jest to zasadniczy cel, który osiągają właśnie poprzez przypominanie o wartościach leżących u postaw UE. Wymaga to również wzrostu wrażliwości obywateli. Cel ten można osiągnąć poprzez dialog, dlatego COMECE i KEK wspierają dialog międzykościelny oraz między Kościołami i UE.

Ze swej strony sekretariat ministra ds. Unii Europejskiej poinformował KAI, że tematy „poruszone podczas spotkania związane były z aktualnymi kwestiami omawianymi na forum Unii Europejskiej”. „Spotkanie skupiło się na tematach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, które wpisuje się w hasło polskiej prezydencji «Bezpieczeństwo, Europo!»”, wskazała przedstawicielka resortu.

Przewodniczący KEK abp Nikitas (Loulias) zauważył, że „ludzie wierzący patrzą na świat i ludzkość przez inne soczewki niż rządy”, ale możemy patrzeć przez obie soczewki, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat.

Potwierdził, że z ministrem Adamem Szłapką rozmawiano o bezpieczeństwie, wojnie w Ukrainie, napięciach na granicy z Białorusią w związku z „falą migracyjną”. Przyznał, że rząd może zdecydować o zamknięciu granic, ale Kościół będzie zachęcał do otwarcia ramion, bo „musimy widzieć ludzi, którzy cierpią” i „myśleć o większym dobru”.

„Weszliśmy w bardzo dobry i szczery dialog, w którym minister kilkukrotnie odwoływał się do chrześcijaństwa i swojej wiary” – ujawnił arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii.

Zauważył, że „można nie chodzić do kościoła, ale wciąż zachowywać chrześcijańskie wartości”. „Chcemy mieć pewność, że Europa będzie te wartości kultywować. Bo jak zawsze powtarzam, Europa bez religijnej tożsamości jest jak ciało bez duszy” – wskazał abp Nikitas.

COMECE i KEK zawsze szukają kontaktów z rządami, które sprawują prezydencję w UE – wyjaśnił ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny KEK. Uważają bowiem proces integracji europejskiej za bardzo ważny dla Europy. Są o to proszone, ale też same chcą wnieść swój „krytyczny, ale konstruktywny” wkład w dyskusje prowadzone w UE.

Wiceprzewodniczący COMECE bp Rimantas Norvila poinformował, że w dialogu z władzami UE powraca temat rozszerzenia UE o państwa Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Zwrócił uwagę, że UE jest gwarantem solidarności i pokoju w Europie. Dobrze więc, by UE była jak największa i żeby miała wokół siebie sąsiadów – braci i siostry. Mimo różnic poglądów zawsze lepiej jest żyć w jednej rodzinie. Przypomniał, że kiedy kraje bałtyckie i Polska wchodziły do UE, wywoływało to wiele oczekiwań, z których wiele się spełniło. I choć o wielu sprawach moglibyśmy dyskutować, to ogólnie był to pozytywny krok. Patrząc dziś na sytuację we wschodniej Ukrainie rozumiemy, że argument pokoju jest teraz o wiele ważniejszy niż przed 20 laty argument pomocy w rozwoju gospodarczym, wspólny rynek czy swoboda przemieszczania się ludzi.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama