W niedzielę kandydaci na prezydenta wznawiają kampanię po żałobie narodowej

W niedzielę kandydaci w wyborach prezydenckich wznawiają kampanię wyborczą po żałobie narodowej wprowadzonej w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Politycy odwiedzą m.in. Poznań, Łódź oraz Gniezno.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, w sobotę – w dniu pogrzebu papieża Franciszka – w Polsce obowiązywał dzień żałoby narodowej. Kandydaci na prezydenta zawiesili na ten dzień kampanię wyborczą. Jedynie kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen kontynuował w sobotę działania kampanijne.

W niedzielę kandydaci wracają do spotkań z wyborcami. W południe w Łodzi odbędzie się konwencja wyborcza popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Organizatorzy wskazują, że ma w niej wziąć udział ponad 4 tys. osób.

Odpowiedzią na konwencję Nawrockiego ma być – według nieoficjalnych wiadomości – wiec, jaki w Poznaniu organizuje kandydat KO Rafał Trzaskowski. Ma rozpocząć się o 15.30 na Placu Wolności. Sztabowcy kandydata spodziewają się dużej frekwencji. „Rafał będzie miał ważne wystąpienie” – powiedziała PAP Agnieszka Pomaska (KO) ze sztabu Trzaskowskiego.

Także Magdalena Biejat będzie w niedzielę walczyła o głosy poparcia w stolicy Wielkopolski. Kandydatka Nowej Lewicy w samo południe spotka się z mieszkańcami Poznania m.in. w Parku Cytadela. Następnie uda się do Piły, gdzie jej sztab planuje spacer i spotkanie otwarte z wyborcami oraz konferencję prasową dla mediów.

Wielkopolskę odwiedzi też Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej). W Gnieźnie na prelekcji z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego wygłosi wykład.

W połowie kwietnia IBRiS przeprowadził dla PAP sondaż wśród uprawnionych do głosowania mieszkańców Poznania. Według badania 50 proc. poznanian chce głosować na Trzaskowskiego, 12 proc. – na Nawrockiego. Kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia cieszy się w stolicy Wielkopolski 10 proc. poparciem, Magdalena Biejat – 9 proc., kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen – 5 proc., a kandydat partii Razem Adrian Zandberg (4 proc.). Pozostali kandydaci uzyskali poparcie – nie przekraczające 2 proc głosów.

W niedzielę wieczorem Adrian Zandberg spotka się z młodymi wyborcami podczas transmisji live w serwisie Twitch.

W poniedziałek kandydaci spotkają się na wieczornej debacie w SE. Z planów sztabów wynika, że kandydaci będą również prowadzić intensywna kampanię w majówkę. Niektórzy wybierają się nad polskie morze, niektórzy za granicę.

18 maja w wyborach rywalizować ma 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama