Niestosowanie przemocy: hasło Dnia Pokoju i świadectwo z Indii

„Oby wyrzeczenie się przemocy stało się charakterystycznym stylem naszych decyzji, naszych relacji, naszych działań”. Te słowa ze swego najnowszego orędzia na Światowy Dzień Pokoju zamieścił dziś Ojciec Święty na twitterze.

Komentując papieskie przesłanie na tegoroczne obchody tego dnia indyjski kardynał Oswald Gracias powiedział: „Konflikty i różnice zdań istniały zawsze, ale ważne jest zrozumieć, że niestosowanie przemocy zakłada sprawiedliwość, ta zaś wypływa z pokoju”. Arcybiskup Bombaju, który  jest przewodniczącym Federacji Azjatyckich Konferencji Episkopatów, odniósł się do związanych z Indiami postaci Mahatmy Gandhiego i św. Matki Teresy z Kalkuty, o których wspomina Papież w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju.

Indyjski hierarcha zauważył, że Gandhi, który stał się w XX wieku najbardziej rozpoznawalnym na świecie symbolem wyrzeczenia się przemocy, sam był „uczniem pokoju i harmonii”. Bardzo cenił Jezusowe Kazanie na Górze, o którym mówił: „Ciągle napełnia mnie szczęściem. Te słodkie słowa mają moc ugasić niepokój mojej duszy”. Kard. Gracias zwrócił przy tym uwagę, że niestosowanie przemocy to nie tylko jej nieobecność, ale także duch pokoju, przebaczenia, zrozumienia i tolerancji. Mówiąc natomiast o Matce Teresie podkreślił, że jej bezprecedensowa posługa to świadectwo miłości Chrystusa, która przekracza wszelkie bariery religijne i kulturowe oraz przezwycięża różnice językowe i regionalne. Przykład tej świętej z Kalkuty inspiruje i rzuca światu wyzwanie, by uczynić coś dla tych, którzy żyją na marginesie, aby w ten sposób tworzyć społeczeństwo bardziej braterskie – powiedział arcybiskup Bombaju.

pp/ rv, asianews
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao