MSZ Rosji alarmuje: nasilenie prześladowań chrześcijan

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalne oświadczenie o zagrażającym nasileniu prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.

Rosyjskie MSZ opublikowało swoje oświadczenie po zorganizowanej 7 marca w Genewie przez Stolicę Apostolską i Rosję oraz inne państwa konferencji na temat: „Wzajemne poszanowanie i pokojowe współistnienie jako warunek pokoju międzyreligijnego i stabilizacji. Poparcie dla chrześcijan i innych wspólnot”. Omawiano na niej stan bezpieczeństwa wyznawców Chrystusa we współczesnym świecie.

W dokumencie MSZ Rosji czytamy, że chrześcijanie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki są wypierani ze swoich dotychczasowych miejsc zamieszkania oraz fizycznie eliminowani przez skrajne ugrupowania terrorystyczne. Niszczy się obiekty chrześcijańskiej spuścizny kulturowej. Obecność chrześcijan na tych terytoriach stopniowo zanika. Występujący na konferencji mówcy powoływali się na ustalenia oraz apel pokojowy Papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w trakcie ich ubiegłorocznego spotkania na Kubie.

Jak podkreślono w dokumencie MSZ Rosji, uczestnicy konferencji zauważyli, że w wielu przypadkach nasilenie antychrześcijańskich nastrojów i aktów agresji następuje jako reakcja na narzucanie miejscowym społeczeństwom obcych ich kulturze i religii wartości czy standardów.

W. Raiter, Moskwa/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama