Brazylia: zebranie odpowiedzialnych za sanktuaria w całym kraju

8 marca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté w brazylijskim stanie Minas Gerais rozpoczęło się 22. krajowe zebranie odpowiedzialnych za sanktuaria.

W zebraniu odpowiedzialnych za sanktuaria bierze udział 120 rektorów przybyłych z różnych stron Brazylii. Skierowane do nich konferencje skoncentrowane są na dwóch zasadniczych tematach: sanktuarium jako „miejsce modlitwy i kultury w posłudze ubogim” oraz jako „miejsce wymiany i współpracy w służbie Kościołowi”.

Problematyka poruszana podczas zebrania winna pomóc rektorom w dyskusji nad rolą, jaką sanktuaria spełniają w misji ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii.

Ks. Fernando César do Nascimento – kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté podkreśla, że sanktuaria pomagają w „leczeniu zranień” społeczeństwa, mającego w zwyczaju udawać się do świątyń katolickich, kiedy doświadcza niepokoju wnoszonego przez współczesny świat.

„Wiele osób przybywa do sanktuariów z głębokimi ranami w swoim wnętrzu i sanktuaria stają się dla nich „balsamem” pomagającym leczyć te zranienia, przywracając im sens życia. Dlatego, że przy tylu zmianach tej epoki, z szerzącym się permisywizmem dzisiejszego świata, staje się wyraźnym coraz bardziej to, że kto nie ma Boga, nie ma niczego” – podkreśla ks. Nascimento.

Wielki napływ pielgrzymów do licznych sanktuariów rozsianych po całej Brazylii, a wśród nich maryjne sanktuarium narodowe w Aparecidzie, do którego rocznie przybywa ponad 12 milionów wiernych, stają się również miejscami zbliżającymi ludzi do siebie, wzbudzając w nich pragnienie życia wspólnotowego.

Aktualnie wielkim wkładem sanktuariów jest to, że umożliwiają osobom wzbudzenie w sobie potrzeby bycia z innymi i doświadczania wspólnoty, w przeciwieństwie do mentalności współczesnego świata promującego indywidualizm i zamykanie się człowieka w sobie samym.

ks. Z. Malczewski, Brazylia / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama