USA: we wrześniu beatyfikacja pierwszego męczennika

Ksiądz katolicki i pierwszy urodzony w USA męczennik tamtejszego Kościoła katolickiego, zostanie beatyfikowany 23 września w Oklahoma City.

Poinformował o tym watykański portal internetowy „Il Sismografo” powołując się na arcybiskupa Paula Coakleya. Rother jako misjonarz został rozstrzelany przez szwadron śmierci w Gwatemali 28 lipca 1981 roku. Papież Franciszek uznał go jako męczennika w grudniu 2016. Jest pierwszym katolickim męczennikiem urodzonym w USA.

Stanley Rother urodził się 27 marca 1935 r. w Okarche w stanie Oklahoma, był synem farmerów, przybyłych z Niemiec. W 1963 otrzymał święcenia kapłańskie, pięć lat później wyjechał jako misjonarz do Gwatemali. Tam żył wśród ludności tubylczej Tzutuhil w południowo-zachodniej części kraju. Nauczył się ich języka i angażował się w oświatę dla swoich podopiecznych. M.in. przetłumaczył Biblię na język Tzutuhilów.

Gdy wybuchła w Gwatemali wojna domowa, znalazł się na celowniku prawicowych jednostek paramilitarnych, gdyż bezkompromisowo występował na rzecz praw biednych i uciskanych ludzi. Po tym, gdy kilkakrotnie grożono mu śmiercią, powrócił do USA w 1981 roku, ale wyjechał z powrotem do Gwatemali, gdzie wkrótce został zamordowany. Był jednym z dziesięciu księży zamordowanych w tym samym roku w tym kraju.

ts (KAI) / Rzym

« 1 »

reklama

reklama

reklama