Bieg Pamięci z Budapesztu do byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau

Z Budapesztu do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau biegnie węgierski przedsiębiorca i maratończyk, aby upamiętnić ofiary Holokaustu.

W ciągu 8 dni 63-letni Peter Hajdu zamierza pokonać 420 kilometrów. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Węgierskiej Fundacji Marsz Żywych.

Według organizatorów, Bieg Pamięci jest „symbolem tolerancji, wyrazem walki z nienawiścią, rasizmem, antysemityzmem, wszelkiego rodzaju dyskryminacją”.

Jak poinformowano, Peter Hajdu rozpoczął swój bieg w Budapeszcie, podczas Węgierskiego Marszu Żywych, 16 kwietnia. Do celu dotrze w trakcie Międzynarodowego Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau 24 kwietnia.

Przyjaciele, osoby, którym bliska jest idea Hajdu będą mu towarzyszyć na krótszych i dłuższych dystansach. Mogą przebiec wspólnie symboliczny kilometr, dystans dzienny, czy dwóch dni.

„Każdy może stać się częścią tej inicjatywy dołączając do tej niezwykłej grupy, która biegnie dla idei lepszego świata. Nawet jeśli to będzie tylko kilkadziesiąt metrów” – zachęcają organizatorzy.

Na trasie biegu wyznaczone zostały punkty, w których można dołączyć do Biegu Pamięci. Jednym z siedmiu takich miejsc na trasie jest Żywiec. Można w tym mieście dołączyć do wspólnego biegu 23 kwietnia o godz. 9.00. Miejsce spotkania wyznaczono przed restauracją „Orchidea” przy ul. Wesołej w Żywcu.

Marsz Żywych przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa). W tym roku wypada on 23 kwietnia. Ponieważ jest to niedziela, główne uroczystości w Oświęcimiu i Brzezince zaplanowano na poniedziałek 24 kwietnia.

Marsze Żywych od 1988 r. organizuje izraelskie ministerstwo oświaty we współpracy z organizacją March of the Living. Przemarsz między byłymi obozami niemieckimi w Oświęcimiu, ma być dla młodych uczestników wydarzenia – Żydów z całego świata – lekcją historii, hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Shoah.

Liczbę osób zamordowanych i zmarłych w Auschwitz szacuje się na co najmniej 1,1 mln, w tym około 960 tys. Żydów, 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców radzieckich i 10-15 tys. osób innych narodowości.

Miasto Oświęcim, na którego peryferiach utworzono obóz, zamieszkiwało w 1939 r. 14 tys. osób. 60 proc. stanowili Żydzi.

rk / Żywiec, Oświęcim

« 1 »

reklama

reklama

reklama