USA: Episkopat o budżecie prezydenta Trumpa

Budżet federalny Stanów Zjednoczonych zdaniem biskupów amerykańskich jest dokumentem o charakterze moralnym.

Taką opinię episkopat przedstawił w liście do członów Kongresu Stanów Zjednoczonych w związku z zaprezentowaniem przez administrację rządzącą federalnego planu budżetu na rok 2018. „To właśnie budżet ma poważny wpływ na rozwój lub zahamowanie dobra wspólnego całego narodu i świata” – uzasadniają biskupi.

Uchwalenie budżetu związane jest z podjęciem trudnych decyzji. W opinii episkopatu decyzje te muszą być kierowane moralnymi kryteriami, które chronią ludzką godność i ludzkie życie, a w centrum stawiają najuboższych.  „Budżet powinien chronić pracowników, którzy walczą o godne życie dla siebie i swoich  rodzin” – czytamy w liście.

Ze szczególnie mocną krytyką spotkały się propozycje cięć budżetowych na Medicaid – program ochrony zdrowia dla najuboższych i obcięcie wydatków na kartki żywnościowe dla osób biednych. Zaproponowane cięcia budżetowe na różne programy socjalne opiewają na łączną kwotę przeszło 1,5 bln dolarów.

W liście biskupi położyli również nacisk na działania dyplomatyczne i używanie kontaktów międzynarodowych w promowaniu pokoju. Hierarchowie stwierdzili, że związane z tą działalnością wydatki nie powinny ulec żadnym cięciom.

Kończąc biskupi poinformowali, że są gotowi do współpracy z przedstawicielami obu partii politycznych nad budżetem, który zredukuje przyszły deficyt, będzie chronił ubogich i bezbronnych, a także będzie promował pokój i dobro wspólne.

Alicja Pożywio, Chicago, USA/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao