Czechy: uroczystość Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego

Czesi sięgają do korzeni chrześcijaństwa w swym kraju. 5 lipca obchodzili uroczystość świętych Cyryla i Metodego. Dziś będą wspominać śmierć Jana Husa, którego działalność silnie i tragicznie naznaczyła losy tamtejszego Kościoła.

W tym roku w uroczystościach ku czci świętych Apostołów Słowian uczestniczył gość z Watykanu, kard. Marc Ouellet.

Tradycyjnie główne obchody tego święta miały miejsce w sanktuarium Patronów Europy w morawskim Velehradzie. Trwały one dwa dni, bo już 4 lipca, w ramach tzw. „Dni ludzi dobrej woli”, odbyły się imprezy towarzyszące. Były to koncerty, zawody sportowe, konkursy, wernisaże i prelekcje. Na potrzeby pielgrzymów urządzono specjalne miasteczko namiotowe.

Centralnym wydarzeniem uroczystości świętych Cyryla i Metodego była msza, którą celebrował kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

W homilii zachęcał on zebranych do naśladowania Apostołów Słowian w ich twórczym podejściu do dzieła ewangelizacji. Wspomniał wizytę Jana Pawła II w morawskim sanktuarium i osobę znanego mu osobiście kard. Tomáša Špidlika, którego grób znajduje się w velehradskiej bazylice. Wyrazem znaczenia święta Patronów Europy jest stosunek do niego władz Republiki Czeskiej. 

Dzień 5 lipca jest wolny od pracy, na mszy byli obecni członkowie czeskiego rządu, a transmitowała ją telewizja państwowa.

H. Kaczmarek OP, Praga/ rv


Zdjęcie: Mukachevo Zakarpatska-monument Saints Cyril and Methodius autor Viacheslav Galievskyi, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama