Jerozolima: kościelna nagroda pokojowa dla izraelskiego pisarza Amosa Oza

Wybitny pisarz izraelski Amos Oz został laureatem pokojowej "Nagrody Góry Syjon" 2017 (Mount-Zion-Award).

Nagroda w wysokości 20 tys. euro została przyznana przez Instytut Badań Żydowsko-Chrześcijańskich w Lucernie i benedyktyńskie opactwo Dormitio w Jerozolimie za wybitne zaangażowanie na rzecz dialogu religii i kultur między żydami, muzułmanami i chrześcijanami.

77-letni Amos Oz (Amos Klausner) urodził się w 1939 r. w Jerozolimie. W wieku 15 lat wyjechał do kibucu Hulda, w którym pracował i skończył szkołę średnią. Odbył służbę wojskową i walczył podczas wojny sześciodniowej oraz na wzgórzach Golan w 1973 r. w czasie wojny Jom Kippur. Przez władze kibucu został wysłany do Jerozolimy, aby tam studiować filozofię i literaturę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do Huldy i przez 25 lat mieszkał i pracował w kibucu. Potem wraz z rodziną przeprowadził się do miasta Arad. Obecnie Oz jest profesorem literatury hebrajskiej, autorem ponad 20 książek przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków, w tym na polski, a także aktywnym działaczem ruchu na rzecz pokoju i zwolennikiem istnienia dwóch państw: Izraela i Palestyny.

"Nagroda Góry Syjon" jest przyznawana co dwa lata od 1987 r. Jej fundatorem jest pochodzący z Essen w Niemczech ks. Wilhelm Salberg (1925-1996). Kapłan był synem żydowskiego ojca i matki chrześcijanki. Jego spadkiem zarządza Fundacja Góry Syjon z siedzibą w Lucernie w Szwajcarii.

Uroczystość wręczenia nagrody odbywa się zawsze w październiku, w opactwie Dormitio w Jerozolimie na pamiątkę ogłoszenia 28 października 1985 roku przez II Sobór Watykański deklaracji „Nostra aetate”, która otworzyła nowe stosunki Kościoła z religiami niechrześcijańskimi, zwłaszcza z judaizmem.

W ubiegłych latach laureatami nagrody zostali m.in. rabin David Rosen, przewodniczący Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych, czy Nedal Rashed Jayousi, założyciel „Palestyńskiego domu na rzecz profesjonalnych rozwiązań”.

tom (KAI) / Jerozolima

« 1 »

reklama

reklama

reklama