Izrael: w kraju przebywa 150 tys. chrześcijańskich imigrantów

„Kościół jerozolimski jest rzeczywiście Matką i w tej wspólnocie wszyscy mogą poczuć się jak w domu” – uważa wikariusz tamtejszego patriarchatu łacińskiego dla katolików języka hebrajskiego.

Ks. David Neuhaus SJ zaznacza, że właściwe przyjmowanie chrześcijańskich imigrantów w Izraelu to nie lada wyzwanie. 

Przybywają oni z całego świata: z Azji, Europy Środkowej i Wschodniej, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej – niektórzy ze względów ekonomicznych, a inni uciekając przed wojną czy prześladowaniami. Ich liczba wynosi ok. 150 tys., czyli niewiele mniej, niż wyznawców Chrystusa z obywatelstwem izraelskim, których jest 160 tys.

Proporcja w przypadku katolików obrządku łacińskiego stwarza jeszcze większe problemy: na zaledwie 25 tys. rzymskokatolickich obywateli Izraela współwyznawców imigrantów jest 60 tys. Inne wyzwanie to fakt, że żyją oni w społecznościach hebrajskojęzycznych, podczas gdy miejscowi chrześcijanie są w większości Arabami.

„Główna ich troska to znaleźć dach nad głową i pracę oraz zarobić pieniądze wystarczające na codzienne wydatki” – mówi o przybyszach ks. Neuhaus. Problem stanowi jednak również dostępność opieki medycznej i edukacji czy zapewnienie bezpieczeństwa. Miejscowy Kościół stara się zaradzić tym potrzebom.

Wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego działa w Centrum Duszpasterskim Matki Bożej Dzielnej Niewiasty, powstałym w lutym 2014 r. w slumsach na południu Tel Awiwu. Pełni się tam posługę poszanowaniem dla kultur i tradycji, z jakich migranci pochodzą, równocześnie promując jedność między nimi, i pomaga się w integracji, zwłaszcza młodych pokoleń, z miejscowym społeczeństwem. Co tydzień odprawia się tam co najmniej 8 niedzielnych Mszy z udziałem tysięcy wiernych.

tm/ rv, asianews

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama