O. Sarralde: Kolumbijczycy świadkami braterstwa i pokoju

O. Sarralde wskazał na aktualność przesłania św. Piotra Klawera, które wyraża się w trosce o najmniejszych i o cierpiących.

Podstawową misją Towarzystwa Jezusowego na polu edukacyjnym w Kolumbii jest taka formacja młodych, która pozwoli im obiektywnie ocenić trudną sytuację w kraju, spowodowaną wieloletnią wojną domową, a jednocześnie nakieruje ich, by dążyli do jej przemiany, do tworzenia społeczeństwa żyjącego w pokoju i dialogu – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego asystent tamtejszego prowincjała. O. Luis Javier Sarralde mówił także o konkretnych działaniach podejmowanych w tej sprawie.

„Młodzież z naszych szkół ma możliwość brania udziału przez krótki czas w misjach w regionach Kolumbii szczególnie doświadczonych przez wojnę domową. Przebywa wtedy w małych wspólnotach, spotykając się z mieszkańcami wsi i ofiarami bratobójczych walk. Daje to możliwość lepszego uświadomienia sobie rzeczywistości ludzi, którzy są biedni lub ciągle przeżywają cierpienia minionych lat. Np. nasi studenci, aby pomóc rozwijać dialog pojednania, towarzyszyli niektórym ofiarom konfliktu na spotkaniach z partyzantami (...), którzy kilka miesięcy wcześniej zakończyli walki. Jeden ze studentów opowiadał, że towarzyszył paru kobietom z partyzantki, które przez 28 lat nigdy nie wsiadły do samochodu, gdyż wciąż przebywały w górach przemieszczając się pieszo” – stwierdził o. Sarralde.

O. Sarralde dodał, że od Papieża Kolumbijczycy oczekują, iż swoimi słowami pomoże im, by stali się świadkami, działając na rzecz braterstwa i pokoju. Wskazał także na aktualność przesłania św. Piotra Klawera, które wyraża się w trosce o najmniejszych i o cierpiących.

pp/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao