Ambasador Kotański: wraz z Polską na mapę Europy wróciły inne kraje

Na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana: „1918, Rok Niepodległości”.

W trakcie konferencji głos zabrali: m.in. abp Paul Gallagher, odpowiedzialny w watykańskim sekretariacie stanu za relacje z państwami oraz wielu ambasadorów krajów europejskich. Przypomniano, że niepodległość Polski była bezpośrednim następstwem zakończenia I wojny światowej, w której starły się ze sobą państwa okupujące przez dziesiątki lat nasz kraj. Papież Benedykt XV, którego pontyfikat naznaczony był konfliktem wszelkimi siłami dążył do jego zakończenia, podejmował wiele inicjatyw pokojowych oraz starał się łagodzić skutki wojny. Wojnę nazwał „niepotrzebną rzezią” i podkreślał, że narody nie umierają, a kiedy są uciskane zawsze dążą do wolności.

“Tak się bowiem złożyło, że rok 1918, który kończył krwawą, straszną, wielką wojnę jak wówczas mówiono, był rokiem wolności. Wolności od Irlandii po Gruzję – mówi Radiu Watykańskiemu ambasador Janusz Kotański. - Chcemy przypomnieć, że to Polska odzyskując niepodległość, była krajem, który doprowadził - pośrednio, bądź bezpośrednio - do wolności krajów bałtyckich i do temporalnej wolności Ukrainy i Białorusi. To jest niezwykle ważne, żeby pamiętać o tym, że ten rok doprowadził do tego, iż Polska nie tylko wróciła na mapę Europy, ale wraz z nią wróciły, bądź pojawiły się narody i kraje pragnące wolności.”

Ambasador Kotański podkreśla, że Stolica Apostolska wspierała Polskę, przez cały czas zaborów, zwłaszcza po powstaniu styczniowym, kiedy był to dla nas moment najtrudniejszy i najcięższy. „Papież Benedykt XV również wspierał naszą ojczyznę i w 1919 roku Polska została uznana. Od tego momentu mamy stosunki dyplomatyczne, z przerwą na czasy komunistyczne” – zauważa ambasador Kotański.

Konferencję zorganizowała ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej wraz z papieską uczelnią.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama