Hiszpania: procesja “Spotkania” na zakończenie Wielkiego Tygodnia

W Hiszpanii nie ma procesji rezurekcjnej. Wielką popularnością cieszy się natomiast procesja Encuentro, która upamiętnia spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z Maryją. Jest to ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia.

Według tradycji Jezus po swoim zmartwychwstaniu najpierw ukazał się swojej Matce, aby pocieszyć ją w bólu. O tym wydarzeniu przypomina procesja Encuentro, po hiszpańsku spotkanie.

W wielu miejscowościach wyruszają dwie procesje: jedna z figurą Chrystusa zmartwychwstałego, druga z figurą Matki Bożej. Maryja ubrana jest w czarny płaszcz, symbol cierpienia po śmierci Syna. Obydwie procesje spotykają się na głównym placu, lub też przed kościołem. Maryja kłania się Synowi – co wymaga wiele wysiłku i umiejętności niosących figurę costaleros. Następnie zrzucany jest płaszcz, pod którym ukazuje się biała suknia, znak radości i życia. W tym momencie biją dzwony i wybuchają petardy. Chrystus zmartwychwstał. Zgodnie ze zwyczajem wszyscy idą potem na gorącą czekoladę i dobre churros, które przypominają polskie obwarzanki.

Procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień w Hiszpanii. Jednak już od dziś bractwa pokutne rozpoczną przygotowania do przyszłorocznych procesji.

M. Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao