Taizé: pierwszy dzień – zachęta do gościnności

Do większej otwartości na drugiego człowieka i gościnności, która jest źródłem radości zachęcał w Madrycie brat Alois podczas pierwszej medytacji.

Blisko 15 tys. młodych ludzi spotkało się w jednej z hal targowych IFEMA, która na kilka dni została zamieniona na miejsce modlitwy. Wczoraj główne spotkania odbywały się w centrum Madrytu.

„Nie zapominajmy o gościnności! – to wezwanie chcemy zgłębiać w tych dniach i w całym nadchodzącym roku w Taizé i gdzie indziej. W książeczce spotkania znajdziecie pięć propozycji na rok 2019, które utorują drogi rozważania i działania”, mówił brat Alois podczas rozważania. „Gościnność zbliża nas ponad różnicami a nawet podziałami istniejącymi pomiędzy chrześcijanami, między religiami, wierzącymi i niewierzącymi, między narodami, stylami życia lub wyborami politycznymi. Gościnność, rzecz jasna, nie wymazuje tych podziałów, ale sprawia, że patrzymy na nie w innym świetle, czyni nas zdolnymi do wzajemnego słuchania i dialogu. Gościnność jest fundamentalną wartością dla każdego człowieka. Wszyscyśmy przyszli na świat jako małe, kruche dzieci, które potrzebowały, żeby ktoś je przyjął, aby mogły żyć, i to podstawowe doświadczenie ukształtowało nas aż po ostatnie tchnienie” – podkreślił brat Alois.

Młodzież gorącymi oklaskami podziękowała za gościnność w Madrycie, gdzie została przyjęta przez 170 parafii i ponad 3,5 tysiąca rodzin.

Sobotę młodzież rozpoczęła o 8:30 rano modlitwą w parafiach wraz z lokalnymi wspólnotami. Był czas na wzajemną prezentację, a nawet gorącą czekoladę. Następnie wspólnie rozważano pierwszą i drugą propozycję z książeczki spotkania: „Odkrywajmy w Bogu źródło gościnności” oraz „Bądźmy uważni, aby dostrzec obecność Chrystusa w swoim życiu”.

Następnie młodzież przeniosła się do centrum Madrytu. Na placu przed katedrą Almudena od godz. 12.00 można było napić się gorącej czekolady. Widok tysięcy młodych ludzi był dużym zaskoczeniem dla turystów, choć niektórzy skorzystali także z okazji.

O godz. 13.00 w dziesięciu kościołach w centrum miasta rozpoczęła się modlitwa, którą zakończyła krótka medytacja prowadzona przez braci z Taizé.

Następnie młodzież wzięła udział w jednym z 25 warsztatów w zależności od zainteresowań i potrzeb. O odkrywaniu obecności Chrystusa mówili w katedrze kard. Osoro i brat. Alois. Proboszcz prawosławnej parafii w Madrycie Andrey Kordochkin ukazał piękno i znaczenie ikon w duchowości chrześcijańskiej. Czy religia może pomóc w budowaniu pokoju, chrześcijanin a ekonomia i polityka, sport i ludzkie wartości, jak pomóc wykluczonym, a także wiara poprzez sztukę – to niektóre z tematów. Jeden z kościołów został przeznaczony wyłącznie na modlitwę i spowiedź.

Wieczorem młodzi ponownie spotkali się na modlitwie w hali targowej Ifema.

Najliczniejsza grupa pochodzi z Polski – 3500, kolejne miejsce zajmują Ukraina – 2000, Chorwacja – 1300, Francja (1100), Włochy (1000), Niemcy – 750 i Portugalia – 600. Stosunkowo liczebne są grupy ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Malty.

Większość młodzieży przyjechała autobusami. 2400 osób przyleciało samolotem. Podczas spotkania dostają obiad i kolację, a także w różnych punktach miasta gorącą czekoladę.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama