"Idźcie!" - to hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy chcą razem pielgrzymować w intencji ochrony klimatu i przyrody. 3. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej jest już w drodze.
Pielgrzymka wyruszyła 9 września z Bonn i zmierza w kierunku Berlina. 27 listopada dotrze do Polski, by zakończyć się 9 grudnia w Katowicach, gdzie odbędzie się Światowy Szczyt Klimatyczny. Polski etap wędrówki koordynuje Polska Rada Ekumeniczna.
Uczestnicy pielgrzymki odwiedzają szczególne miejsca związane z ochroną przyrody - tzw. miejsca bólu i zachęty. W programie zaplanowane są również modlitwy oraz inspirujące akcje, wskazujące na widoczne zagrożenia dla środowiska. Parafie oraz lokalne stowarzyszenia mogą się włączyć w pielgrzymkę organizując spotkania i wieczory tematyczne oraz prezentując swoje miasto i jego zaangażowanie w ochronę przyrody.
Organizatorzy pielgrzymki zapraszają do uczestnictwa w tym wydarzeniu. By to zrobić wystarczy: wspólnie pielgrzymować dzień lub dłużej, zaoferować pielgrzymom nocleg i wyżywienie, zorganizować jakieś wydarzenie lub modlitwę, obserwować projekt na stronie internetowej lub opowiedzieć innym o pielgrzymce.
Projekt Ekumenicznej Pielgrzymki na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej wspiera 40 ekumenicznych organizacji, inicjatyw i firm, w tym m.in: Brot für die Welt, Bischöfliche Hilfswerk MISEREOR e.V., Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD), Niemiecka Konferencja Biskupów i Misja dla dzieci „Die Sternsinger”.
W Polsce patronat honorowy na pielgrzymką objęli: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki oraz bp Marian Niemiec, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Polski etap pielgrzymki z Bielska - Białej do Katowic koordynuje Polska Rada Ekumeniczna.
Więcej informacji: www.pielgrzymkadlaklimatu.pl
mk, maj / Katowice