Kard. Marx: synod o Amazonii, a zniesienie celibatu

Kard. Reinhard Marx nie spodziewa się zniesienia celibatu podczas jesiennego Synodu Biskupów dla Amazonii. „Nie mam wrażenia, że po to zostało zwołane to zgromadzenie” – powiedział w przewodniczący niemieckiego episkopatu w wywiadzie dla agencji KNA.

W niemieckich mediach pojawiają się sugestie, jakoby jesienny synod dla Amazonii miał wprowadzić instytucję „viri probati”, czyli żonatych mężczyzn, którzy mogliby otrzymać święcenia kapłańskie.

Abp Monachium i Fryzyngii stwierdził, że synod dla Amazonii przede wszystkim postawi akcenty społeczno-etyczne i polityczne. „Ewangelia nie jest oderwana od świata, ale chce go przemieniać. Papież chce na przykładzie Amazonii pokazać, jak ważna jest jego encyklika Laudato si: nie chodzi o odizolowany problem ekologiczny, tylko o nową perspektywę globalnej odpowiedzialności”. Kard. Marx dodał, że Amazonia to płuca naszej planety, więc nie można powiedzieć, że nie obchodzą nas jej losy.

Pytany o przygotowania do zwołanego na luty przez Papieża Franciszka watykańskiego szczytu mającego wyjaśnić kwestię nadużyć seksualnych w Kościele, kard. Marx stwierdził, że problem ten wciąż jeszcze jest traktowany z różną intensywnością. „Niektóre Kościoły lokalne w ogóle nie przeprowadziły żadnej debaty, inne właśnie dyskutują a jeszcze inne przeszły już do działania. Papież i kuria nie mogą rozwiązać problemów całego Kościoła powszechnego. Ale skoro w Rzymie spotkają się przewodniczący wszystkich lokalnych episkopatów świata, liczę na gotowość przejęcia odpowiedzialności. Musimy publicznie pokazać, że wspólnie rozwiązujemy problem seksualnych i duchowych nadużyć” – mówił kardynał Marx.

Odniósł on się też do majowych wyborów do europarlamentu. Jego zdaniem, Europa potrzebuje „pozytywnej wizji. Nacjonalizm jest wczorajszy i niebezpieczny. W przeszłości zamienił on Europę w kontynent wojen. Dlatego mam nadzieję, że eurowybory będą mocnym znakiem dla opinii publicznej, aby mógł trwać pokojowy projekt europejski,” powiedział kardynał Marx.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao