Pielgrzymka maryjna do sanktuarium w Dassa-Zoumé w Beninie

Pod koniec ubiegłego tygodnia 7 tys. wiernych z Beninu uczestniczyło w tradycyjnej pielgrzymce maryjnej do groty Matki Bożej d’Arigbo, w Dassa-Zoumé, na środkowym południu kraju.

To najliczniejsze coroczne zgromadzenie religijne w Beninie. Kraj zamieszkiwany jest przez 8, 5 mln osób, z czego katolicy stanowią 23 proc. ludności.

Temat tegorocznej pielgrzymki brzmiał: „Maryja, wzorem całkowitego zaangażowania misyjnego”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościoła katolickiego z Francji, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Nigerii. Grota maryjna d’Arigbo jest położona w masywie górskim, tworzonym przez 41 wzgórz. To najważniejsze miejsce dla chrześcijaństwa w Beninie zostało poświęcone 11 lutego 1954 roku. Wtedy również rozpoczęły si pielgrzymki zainicjowane przez bp Luisa Parisota, misjonarza w Dahomeyu (pierwotna nazwa Beninu). Elementem składowym pielgrzymki maryjnej jest procesja. Na jej czele szedł chór, po nim sześciu biskupów oraz 150 księży koncelebrujących Mszę z miejscowym arcybiskupem François Gnonhossou. Kard. Jean Zerbo, arcybiskup Bamako, w Mali jako gość honorowy pielgrzymki zachęcał wiernych, aby otworzyli serca na Ducha Świętego, który prowadzi drogą misji głoszenia ludzkości Chrystusa oraz budowania sprawiedliwości i pokoju. Temat pielgrzymki – kontynuował hierarcha – ma przygotować uczestników do nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, który został zapowiedziany przez Papieża Franciszka na październik tego roku.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama