Dziś wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

Tomasz miał niełatwą drogę do realizacji powołania. Wytrwał jednak w wierności łasce i stał się darem dla Kościoła, aż po dzień dzisiejszy.

Urodził się w dzisiejszych Włoszech, w bogatej i szlacheckiej rodzinie. Data nie jest znana precyzyjnie. Był to bowiem rok 1224, bądź 1225. Natomiast wiemy, że miejsce, w którym przyszły święty przyszedł na świat to rodzinny zamek w miejscowości Roccasecca, w pobliżu Aquino.

Gdy Tomasz był kilkuletnim chłopcem rodzice wysłali go, aby się uczył u benedyktynów. Niedaleko rodzinnych posiadłości mieściło się bowiem słynne opactow Monte Cassino. Po nabyciu podstawowej wiedzy młodzieniec udał się na studia do Neapolu, gdzie zapoznał się z filozofią Arystotelesa. Tam też zrodziło się jego dominikańskie powołanie.

Jednak jego droga do służby Bożej napotkała na opór rodziny. Wysłano jego siostrę, aby odwiodła go od realizacji jego pragnienia. Efekt tego spotkania okazał się jednak wprost przeciwny: siostra postanowiła wstąpić do benedyktynek. Kolejnym sposobem na zatrzymanie Tomasza miał być areszt domowy. Młodzieńcowi udało się pokonać także tę przeszkodę. Wreszcie mógł przyjąć habit w Zakonie Kaznodziejskim.

Następnie przełożeni wysłali go do Paryża. Tam jego mistrzem był inny dominikanin - Albert (późniejszy doktor Kościoła). Na tamtejszym uniwersytecie Tomasz nadal zgłębiał myśl Stagiryty. Wystarał się i skomentował teksty greckie Filozofa przez co uwolnił się od ich arabskiej interpretacji. W ten sposób dał poznać swoją najpiękniejszą cechę - słuchania każdego, wydobywania tego, co prawdziwe, i doprowadzania nauki do doskonałości. Właśnie z tego tytułu, a nie z tytułu doskonałości "Summa theologiae", został ogłoszony Doktorem Kościoła (Doctor Angelicus / Doctor Communis).

Św. Tomasz pracował w swoim doczesnym życiu jako filozof, teolog, wykładowca, a także kaznodzieja. Przepowiadał również prostemu ludowi. Został także poproszony o napisanie tekstów liturgicznych na Boże Ciało. Śpiewamy je do dzisiaj, a są nimi:

  • O, Zbawcza Hostio
  • Przed tak Wielkim Sakramentem
  • Zbliżam się w pokorze
  • Sław języku Tajemnicę

Benedykt XVI, Św. Tomasz z Akwinu (I)

Benedykt XVI, Św. Tomasz z Akwinu (II)

Benedykt XVI, Św. Tomasz z Akwinu (III)

Kim jest Doktor Kościoła

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama