Kim była św. Franciszka Ksawera Cabrini? W Nowym Jorku stanął jej pomnik

Pomnik św. Franciszki Ksawery Cabrini, przedstawiający zakonnicę z książką w ręku oraz chłopca i dziewczynkę w papierowej łodzi płynącej po wodzie, stanął na Dolnym Manhattanie w Parku Battery.

Z parku, gdzie stoi pomnik rozpościera się widok na Zatokę Nowojorską Statuę Wolności i Ellis Island, wyspę, na którą niegdyś przybywali do Ameryki przybysze z Europy. 

Podobizna zmarłej ponad 100 lat temu założycielki Zgromadzenia Misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego powstał dzięki wysiłkowi katolików z Nowego Jorku. Władze miasta uznały, że Matka Cabrini nie nadaje się na postać ilustrującą dzieje „Wielkiego Jabłka”. 

Biskup Brooklynu Nicholas DiMarzio, który współprzewodniczył specjalnej komisji na rzecz upamiętnienia patronki emigrantów, przypomniał podczas ceremonii odsłonięcia pomnika 12 października, że dzieło dzielnej zakonnicy nie jest jedynie historią, lecz inspiruje dziś do działań na rzecz osób zmarginalizowanych i wymagających troski.

Władze miasta, które zainicjowały projekt sfinansowania za 10 mln dolarów serii posągów kobiet i przedstawicieli mniejszości, uznały Matkę Cabrini za mało reprezentatywną w tym kontekście i odrzuciły pomysł upamiętnienia jej. Stało się tak, mimo że kandydatura świętej została poparta gremialnie przez nowojorczyków, otrzymując najwięcej ze wszystkich nominacji.

W odpowiedzi biskup DiMarzio zorganizował zbiórkę pieniędzy i zainicjował działania mające na celu zbudowanie pomnika świętej.

Św. Franciszka Ksawera Cabrini była tercjarką franciszkańską i pierwszą obywatelką amerykańska kanonizowaną przez Kościół katolicki. Otworzyła i prowadziła wiele szkół i sierocińców w Nowym Jorku. Urodziła się w Lombardii w 1850 r. Większą część życia spędziła wśród Włochów, którzy wyemigrowali do Ameryki. Sama wyemigrowała do USA w 1889 roku. Została kanonizowana w 1946 roku.

Pomnik świętej zaprojektowali Jill Burkee-Biagi i Giancarlo Biagi, rzeźbiarze z Nowego Jorku. Dzieło dwojga artystów ma reprezentować ducha wytrwałości niezwykłej kobiety realizującej marzenie swego dzieciństwa, by pomagać ludziom w potrzebie na całym świecie.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama