„New York Times” panikuje

„New York Times” opublikował relacje ozdrowieńców, którzy skarżyli się na trudności z koncentracją, zawroty głowy i utratę pamięci. Badania naukowców zostały przedstawione jako przerażający skutek koronawirusa. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują.

Z relacji popularnej, amerykańskiej gazety wynika, że pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, nawet pół roku po wyzdrowieniu zgłaszali przeróżne dolegliwości, utrudniające im codzienne życie. „New York Times” pisze, że ozdrowieńcy narzekali na dezorientację, silne zawroty głowy, brak koncentracji a nawet na zaniki pamięci. Amerykański dziennik postanowił zgłębić temat i poprosił o wypowiedzi ludzi ze świata nauki. Relacje ozdrowieńców potwierdził, pracujący na oddziale chorób neurozakaźnych w Northwestern Medicine w Chicago, dr Igor Koralnik. „Tysiące ludzi ma takie dolegliwości” - stwierdził doktor. Zaczęły się więc badania nad tzw. mgłą mózgową, która dopada ozdrowieńców. „New York Times” wymienia przerażające skutki i historie osób, które nie mogą pracować z powodu złej pracy mózgu.

To prawda, że badacze coraz częściej mówią o możliwych problemach z codziennym funkcjonowaniem i ze skupieniem się w pracy u ludzi, którzy chorowali na COVID-19. Wymieniane dolegliwości świadczyć mają właśnie o tzw. mgle mózgowej. Nie jest to jednak pojęcie stricte medyczne, choć bardzo często używane przez lekarzy. Nie jest też pojęciem nowym, gdyż pojawia się przy różnego typu schorzeniach. Najczęściej towarzyszy chorobom układu nerwowego lub chorobom autoimmunologicznym. Z mgłą mózgową bardzo często borykają się osoby cierpiące na chorobę Hashimoto. I panika w tym momencie jest wręcz niewskazana… Dlaczego? Stres tylko nasila te objawy! Trzeba po prostu dobrze poznać przyczynę takiego stanu rzeczy i wdrożyć odpowiednie środki.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość snu (8-9 godzin na dobę) i dobrać odpowiednią dietę, wspierającą pracę mózgu. Warto zbadać też poziom witaminy B-12. Jej niedobór powoduje wiele problemów. Jest to witamina, która bardzo mocno pracę mózgu wspomaga. Oczywiście, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić przyczynę tzw. mgły mózgowej, bądź zleci odpowiednie badania. Jeśli okaże się, że organizmowi brakuje witaminy B-12, lekarz powinien doradzić, jaką dawkę tej witaminy trzeba uzupełnić. Jeśli dopadają człowieka zawroty głowy i brak koncentracji, to często jest to również wynik silnego stresu, zbyt silnej dawki leków, czy braku aktywności fizycznej. Trzeba dbać o relaks i nie zaniedbywać ruchu na świeżym powietrzu. Istotne jest również zadbanie o dodatkowy trening mózgu np. zapisanie się na ciekawe zajęcia.

Mgła mózgowa faktycznie może być uciążliwa. Jednak z reguły można załagodzić jej objawy. Problem pojawia się wtedy, kiedy nic się z tym nie robi. Zamiast przerażenia w oczach i stresu, który mgłę mózgową może tylko potęgować, należy szukać rozwiązań. Bez paniki.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao