Ukraina: bonifratrzy pomagają z godnością chorować

Szczególną troską osoby chore i niepełnosprawne otacza Kościół katolicki, który w wielu miejscowościach, jak na przykład w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie, zapewnia pomoc ubogim osobom potrzebującym.

W położonym na terenie archidiecezji lwowskiej Drohobyczu od 22 lat pracują czterej bracia bonifratrzy. Ich stacja pomocy socjalnej jest dla przeszło 400 mieszkańców tego stutysięcznego miasta miejscem opieki medycznej, wsparcia socjalnego i pomocy duchowej. Mówi br. Wawrzyniec Iwańczuk, przełożony klasztoru w Drohobyczu: „Ciągle przychodzi do nas mnóstwo ludzi potrzebujących, szukających pomocy i wsparcia. Osób, które szukają właściwych sposobów leczenia i liczą na pomoc medyczną. Nie jesteśmy oczywiście w stanie spełnić wszystkich ich życzeń, ale robimy to co możemy. Najczęściej są to podstawowe rzeczy, ponieważ utrzymujemy się tylko i wyłącznie z tego, co przekazują nam bracia z Polski, ewentualnie nasi dobroczyńcy, którzy zazwyczaj są także z Polski”.

Opisując sytuację swoich podopiecznych br. Wawrzyniec podkreśla dramatyczną sytuację zwłaszcza osób starszych i ciężko chorych: „chorzy, którzy są samotni, są praktycznie skazani na śmierć. Ludzi ci potrzebują fachowej opieki, której najczęściej nie otrzymują. Jeśli nie mają odpowiednich środków finansowych, gdy zaczynają chorować, są praktycznie już na straconej pozycji”.

Celem jaki na najbliższy czas wyznaczyli sobie bonifratrzy z Drohobycza jest otwarcie domu opieki dla osób leżących, którzy nie mając zapewnionej pomocy, znajdą u braci miejsce, aby godnie przeżywać swoją chorobę.

Źródło: Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama