Biskupi USA podzieleni wobec Bidena. Jedni siedzą cicho, drudzy głoszą płomienne kazania

Anglojęzyczny tygodnik katolicki „The Tablet” przypomina, że Joe Biden jest praktykującym katolikiem. Jednak wielu biskupów katolickich nie kryje słów krytyki wobec nowego mieszkańca Białego Domu, zarzucając mu promowanie aborcji.

Coroczny Marsz dla Życia, największa manifestacja pro-life w USA, z powodu pandemii i obowiązującego stanu wyjątkowego w Waszyngtonie został przeniesiony do internetu. Niektórzy obrońcy życia zebrali się jednak 29 stycznia br. przed gmachem Sądu Najwyższego i siedzibą aborcyjnego giganta Planned Parenthood, by wyrazić swój sprzeciw wobec procederu masowego zabijania dzieci nienarodzonych, jaki zapoczątkował werdykt sądowy w 1973 r.

W katedrze św. Mateusza Apostoła Mszę św. odprawił tego dnia metropolita Waszyngtonu kard. Wilton Gregory, który w duchu etyki prezentowanej przez swego mistrza, nieżyjącego już kard. Josepha Bernardina z Chicago, wskazał na charakterystyczne obszary, gdzie niedostatecznie chronione jest życie. „Dziś odkrywamy, jak beznadziejnie jesteśmy uwikłani w wadliwe usprawiedliwienia, które teraz rozciągają się na inne akty brutalności wobec ludzi nieuleczalnie chorych i w podeszłym wieku, imigrantów poszukujących lepszego życia, przeciwko więźniom, którzy mogli popełnić ohydne zbrodnie, ale nadal są istotami ludzkimi” – podkreślił, krytykując wykonywanie kary śmierci w majestacie prawa.

Tymczasem w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia podczas czuwania w noc poprzedzającą Marsz dla Życia abp Joseph Naumann, przewodniczący komisji ds. działań na rzecz obrony życia przy amerykańskim episkopacie, wygłosił w niemal pustym kościele płomienne kazanie potępiające prezydenta Joe Bidena. „Musimy modlić się i pościć, aby prezydent przestał próbować wprowadzać ludzi w błąd co do katolickiego nauczania, poprzez deptanie świętości ludzkiego życia, podczas gdy sam przedstawia się jako pobożny katolik” – zaapelował metropolia Kansas City.

Uczestnicy znacznie mniej licznego tegorocznego Marszu wspominali, że rok temu prezydent Donald Trump przemawiał podczas wielkiej manifestacji w obronie życia. „To, że Trump był gotów promować ruch i uczynić go priorytetem, znaczy dla nas bardzo dużo” – przyznał Michael New, profesor Uniwersytetu Katolickiego.

Anglojęzyczny tygodnik katolicki „The Tablet” przypomina, że Joe Biden jest praktykującym katolikiem i już dwukrotnie od czasu swej prezydenckiej inauguracji uczestniczył we Mszy św. w parafii Trójcy Świętej w Georgetown w Waszyngtonie. Jednak wielu biskupów katolickich nie kryje słów krytyki wobec nowego mieszkańca Białego Domu, zarzucając mu promowanie aborcji. Konferencja episkopatu USA planuje też wydanie oświadczenia w sprawie „spójności eucharystycznej”, zgodnie z listem wysłanym przez przewodniczącego konferencji abp. Jose Gomeza do wszystkich członków episkopatu. List towarzyszył specjalnemu oświadczeniu, jakie hierarcha wydał w dniu inauguracji prezydentury w zeszłym miesiącu.

Zarówno oświadczenie, jak i proponowany dokument są owocem prac specjalnej grupy roboczej, którą abp Gomez powołał pod koniec listopadowego posiedzenia plenarnego biskupów. W ten sposób duchowny wyraził gotowość zajęcia się tym, co nazwał „trudną i złożoną sytuacją” związaną katolickim prezydentem, który jawnie popiera zabijanie dzieci nienarodzonych

Kard. Blase Cupich z Chicago, który publicznie skrytykował oświadczenie przewodniczącego jako „nieprzemyślane”, w ubiegłą sobotę został przyjęty przez papieża Franciszka. Kard. Cupich był w Rzymie na spotkaniu Kongregacji ds. Biskupów. Zdaniem George'a Weigla, kardynałowie Cupich i Joseph Tobin z Newark, podobnie jak nuncjusz apostolski abp Christophe Pierre „wywierali silną presję” na abp Gomeza, by zrezygnował z oświadczenia krytykującego Bidena.

W grupie roboczej, której zadaniem jest koordynowanie relacji biskupów z administracją Joe Bidena, znalazło się dziewięciu przewodniczących komisji: kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku – przewodniczący Komisji ds. Wolności Religijnej, abp Salvatore Cordileone z San Francisco – przewodniczący Komitetu ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży, abp Paul Coakley z Oklahoma City – przewodniczący Komisji ds. Sprawiedliwości, abp Joseph Naumann z Kansas City – przewodniczący Komisji ds. Obrony Życia, abp Jerome Listecki z Milwaukee – przewodniczący-elekt Komisji ds. Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem, bp Kevin Rhoades z Fort Wayne-South Bend – przewodniczący Komisji ds. Doktryny, bp Michael Barber z Oakland – przewodniczący Komisji ds. Edukacji Katolickiej, bp Michael Burbidge z Arlington – przewodniczący Komisji ds. Komunikacji, oraz biskup pomocniczy Mario Dorsonville z Waszyngtonu – przewodniczący Komisji Ds. Migracji i Uchodźców.

rk (KAI/The Tablet) / Waszyngton

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama