Episkopat Portugalii powołał nową komisję przeciw nadużyciom seksualnym

Episkopat Portugalii, zebrany w Fatimie na Zgromadzeniu Plenarnym 11 listopada, postanowił powołać narodową komisję ds. wzmocnienia i rozszerzenia opieki nad przypadkami wykorzystywania seksualnego ze strony duchowieństwa. „Zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby w pełni rozwiązać ten problem” – powiedział bp José Ornelas.

Jak podkreślił, nowa komisja będzie wspierać prace komisji diecezjalnych i ma być kolejnym przykładem działania Kościoła, który przyczynia się do zrozumienia zjawiska nadużyć i jego eliminacji.

 „Powołanie Komisji wynika z podjętych już wysiłków, z nagromadzonych doświadczeń, z potrzeby połączenia działania między różnymi komisjami diecezjalnymi, ale także ujednolicenia kryteriów i metod pracy. Celem jest oferowanie, na poziomie krajowym, fachowej wiedzy, przyjmowanie skarg, poznawanie przypadków, monitorowanie i lepsza ich analiza – powiedział bp José Ornelas. –Większość ludzi, którzy są w tych komisjach, także w kierownictwie, to ludzie świeccy, nie wszyscy są też katolikami. Dla pracy komisji liczy się niezależność i bezkompromisowość w myśli i działaniu, którego pragniemy, dla całkowitej klarowności w tej kwestii”.

Podczas sesji poruszono także inne tematy, m.in. przyjęcie przez parlament ustawy o eutanazji, proces synodalny w diecezjach, portugalskie tłumaczenie trzeciego wydania mszału rzymskiego oraz ŚDM w Lizbonie w 2023 r.

Marek Krzysztofiak SJ – Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama