Episkopat USA: gorąca dyskusja nad dokumentem dotyczącym Eucharystii

Podczas spotkania plenarnego amerykańskiego episkopatu niektórzy biskupi nalegali na nieokreślanie ram czasowych debaty nad dokumentem dotyczącym Eucharystii - w tym także nieudzielania jej politykom popierającym aborcję, większość jednak sprzeciwiła się tym naciskom

Amerykańscy biskupi rozpoczęli w środę po południu swoje doroczne wiosenne zebranie, które w tym roku odbyło się online z powodu pandemii, głosując nad zatwierdzeniem porządku obrad. W porządku obrad na czwartek znajduje się głosowanie nad tym, czy rozpocząć prace nad dokumentem nauczającym o Eucharystii.

Przed głosowaniem nad dokumentem w czwartek po południu, będzie miała miejsce debata, której zasady i ramy czasowe zgodne będą z ogólnymi procedurami przyjętymi przez Episkopat USA. Jednak abp Mitchell Rozanski z St. Louis, zaproponował zmianę porządku obrad, aby umożliwić debatę nieograniczoną ramami czasowymi.

Po zakończeniu dyskusji 59% biskupów zagłosowało przeciwko wnioskowi arcybiskupa Rozanskiego. Następnie biskupi głosowali nad zatwierdzeniem porządku obrad, do czego przychyliło się 86% obecnych.

Abp Rozanski uznał, że ze względu na wirtualny charakter zgromadzenia, nie powinno być ograniczeń czasowych w debacie biskupów. Wniosek ten poparł kard. Joseph Tobin z Newark.

Temat Komunii był ostatnio przedmiotem szerokiej dyskusji, a poszczególni biskupi wypowiadali się na temat tego, jak godnie przyjmować Komunię, zwłaszcza w odniesieniu do katolickich polityków, którzy popierają permisywne ustawodawstwo dotyczące poważnego zła, takiego jak aborcja i eutanazja.

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Luis Ladaria, napisał 7 maja do arcybiskupa Jose Gomeza - Przewodniczącego Konferencji biskupów USA, wskazując, że jeśli biskupi mają określić jakiekolwiek „narodowe zasady” w sprawie Komunii, to najpierw potrzebują „szerokiego i spokojnego” dialogu między sobą.

Niektórzy biskupi, powołując się na wezwanie kard. Ladarii, napisali do arcybiskupa Gomeza w maju, prosząc o opóźnienie w rozpatrywaniu eucharystycznego dokumentu do czasu, gdy biskupi będą mogli ponownie spotkać się osobiście. Gomez, z kolei, odpowiedział w notatce z 22 maja do wszystkich biskupów, że dyskusja odbędzie się zgodnie z planem.

Różni biskupi powoływali się na słowa kard. Ladarii wzywając do nie wprowadzania żadnych ograniczeń czasowych w dyskusji na temat spójności eucharystycznej. Byli wśród nich m.in. bp John Stowe z Lexington, bp Shawn McKnight z Jefferson City, wyrażając także obawę o to, że w jednym dokumencie eucharystycznym zawarte będzie zbyt wiele kwestii bez odpowiedniej poprzedzającej dyskusji. Również abp John Wester z Santa Fe stwierdził, że dwie kwestie dotyczące „piękna”" Eucharystii i tego, kto może przyjmować Komunię powinny być dyskutowane oddzielnie.

Największe zaniepokojenie wyraził kard. Blase Cupich z Chicago. Według niego „jest bardzo jasne, że język zawarty w projekcie budzi niepokój” i wezwał do „pełnej dyskusji” bez ograniczeń czasowych. Kard. Cupich uważa również, że należy te kwestie omówić z katolickimi politykami, którzy zajmują stanowiska sprzeczne z nauką Kościoła, aby usłyszeć ich wyjaśnienie, dlaczego tak postępują. Już wcześniej, w 2019 roku Cupich mówił agencji CNA, że stale rozmawia z katolickimi politykami w legislaturze stanu Illinois, którzy opowiadali się za pokrywaniem przez państwo kosztów aborcji. Nie wiadomo jednak, jakie były efekty tych rozmów.

Inni biskupi stwierdzili jednak, że planowane na czwartek głosowanie ma na celu dopiero rozpoczęcie prac nad dokumentem o Eucharystii, a nie zatwierdzenie ostatecznego tekstu takiego dokumentu.

Arcybiskup Joseph Naumann z Kansas City w stanie Kansas powiedział, że „pełną dyskusję” wśród biskupów „najlepiej będzie można przeprowadzić, gdy będziemy mieli projekt dokumentu” – co może być mieć miejsce na jesiennym spotkaniu biskupów w listopadzie, jeśli zagłosują oni w tym tygodniu za jego opracowaniem. Starania o zmianę zasad debaty nazwał „taktyką opóźniającą”, która może przeszkodzić w terminowym zatwierdzeniu dokumentu. Zgodził się z nim abp Alexander Sample z Portland, mówiąc, że przez 15 lat swojej pracy w konferencji zauważył, że limity czasowe są konieczne w przypadku dyskusji na temat jakiejkolwiek kwestii.

Bp Kevin Rhoades z Fort Wayne-South Bend - przewodniczący komisji doktrynalnej, która zaproponowała dokument - wyjaśnił, że dokument ten „ma szerszy charakter” niż tylko dyskusja na temat dopuszczenia do Komunii. „Myślę, że to, co planujemy osiągnąć jest całkowicie zgodne z tym, co kardynał Ladaria przekazał w swoim liście,” powiedział bp Rhoades. „Nie proponujemy już narodowej polityki” w sprawie Komunii. Ten pomysł był w pierwotnej propozycji, ale nie traktowaliśmy tego w taki sposób, jak to zostało zinterpretowane w wielu źródłach medialnych”. Proponowany szkic dokumentu uwzględnia jednak sekcję dotyczącą „spójności Eucharystycznej”, czyli tego, kto może ją przyjmować w sposób godny.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama