Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła ustawę o bioetyce, która legalizuje m.in. procedurę in vitro i sztuczne zapłodnienie dla homoseksualnych par żeńskich oraz samotnych kobiet. Premier Jean Castex wyraził zadowolenie z przyjęcia „prawa do wolności, postępu i równości”.
Rozszerzenia prawa do tzw. technik wspomaganego rozrodu – zapłodnienia in vitro, usług dawców nasienia, sztucznego zapłodnienia – na kobiety samotne oraz będące w związkach jednopłciowych to jedna ze sztandarowych obietnic Emmanuela Macrona z kampanii prezydenckiej. Jak pisze AFP, stowarzyszzenia homoseksualne od lat oczekiwały takich regulacji.
Do tej pory we Francji m.in. z zapłodnienia in vitro mogły korzystać tylko pary heteroseksualne (małżeństwa lub osoby mieszkające ze sobą od co najmniej dwóch lat).
„Prawo musi pozwalać każdemu rodzicowi czuć się w pełni spełnionym, niezależnie od orientacji seksualnej, a każde dziecko musi czuć się w pełni mile widzianym w naszym wspólnym domu, we Francji” – cytował grupę stowarzyszeń medycznych i lekarzy dziennik „Le Monde”.
Według nauki Kościoła zapłodnienie in vitro jest moralnie niedopuszczalne, o czym przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 2373-2379).
Źródła: PAP, tysol.pl