Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, Ojciec Święty, zapytany przez powracających razem z nim z Iraku dziennikarzy o kolejne zagraniczne wyjazdy, zapowiedział swoją obecność na Mszy kończącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się na początku września na Węgrzech.
Wydarzenie miało odbyć się w zeszłym roku, jednak zostało przeniesione ze względu na pandemię koronawirusa.
W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Péter Erdö zaznaczył, że tym razem nie ma obaw, że kongres znów się nie odbędzie. „Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze związane z pandemią” – zapewnił prymas Węgier. Podkreślił, że informacja o planowanej obecności Franciszka ucieszyła nad Dunajem nie tylko katolików. „To dla nas wszystkich światło po miesiącach ciemności i pandemii” – powiedział arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu.
Czekamy na Papieża jako na świadka nadziei
„Przyjęliśmy tę wiadomość z wielką radością. Nasze media natychmiast podały ją dalej. Nie ma chyba wspólnoty religijnej czy grupy społecznej, która byłaby niezadowolona z przyjazdu Papieża. Spotykam się jak dotąd wyłącznie z reakcjami entuzjastycznymi – powiedział papieskiej rozgłośni Prymas Węgier. – Czekamy na Ojca Świętego jako na świadka nadziei, ponieważ jego obecność da nam nadzieję po tylu miesiącach ciemności i pandemii. Jak dotąd czerpaliśmy ja z jedynego dostępnego dla nas źródła – z Najświętszego Sakramentu. Nawet jeśli w tej chwili, na przykład w Budapeszcie, publiczne Msze są zawieszone z powodu pandemii, to jednak kościoły nie są zamknięte i ludzie przychodzą modlić się przed Najświętszym Sakramentem. To wzruszające widzieć, jak bardzo są spragnieni i głodni Eucharystii.“
Zgodnie z programem Papież Franciszek ma przewodniczyć końcowej celebracji na Placu Bohaterów w Budapeszcie. Wówczas ogłosi także gdzie odbędzie się kolejny kongres.
Obok ołtarza, na którym sprawowana będzie Msza św., znajdzie się Krzyż Misji, symbol kongresu, wykonany w 2007 r. przez nieżyjącego już złotnika Csabę Ozsváriego. Jest to ponad trzymetrowe dzieło zrobione z drewna dębowego i pokryte brązem. Wewnątrz osadzone są relikwie Krzyża Świętego i świętych węgierskich. Papież pobłogosławił ten krzyż w listopadzie 2017 r. na początku wizyty „ad limina” biskupów węgierskich w Rzymie, życząc aby stał się on symbolem odnowy narodu węgierskiego, wychodzącej od Ewangelii i Eucharystii. Obecnie krzyż znajduje się w bazylice w Ostrzyhomiu.