Pakistan: starszy imam wstawił się za chrześcijańskimi pielęgniarkami

„Przywódcy muzułmańscy w Pakistanie stanęli po stronie chrześcijanek oskarżonych o bluźnierstwo, łagodząc spór, który groził wybuchem narodowych zamieszek i międzynarodowym kryzysem dyplomatycznym” – informuje stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Starszy imam Allam Muhammad Zubair Abid i inni starsi duchowni odmówili poparcia muzułmańskich pielęgniarek w Punjab Institute of Mental Health w Lahore, oskarżających trzy chrześcijanki o obrazę islamu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Sakina Mehtab Bibi, Jessica Khurram i Treeza Eric zostały oskarżone w związku z filmem wideo przesłanym na grupę WhatsApp dla pielęgniarek. Wiadomość, prawdopodobnie nagrana przez niezidentyfikowaną osobę we Francji, zawierała m.in. krytykę egzekwowania przez Pakistan kontrowersyjnych przepisów dotyczących bluźnierstwa i podkreślała rolę kontrowersyjnej religijnej partii politycznej Tehreek-e-Labbaik Pakistan.

„Kiedy rozeszła się informacja o wiadomości na WhatsApp, muzułmańskie pielęgniarki i ratownicy medyczni zorganizowali protest przeciwko swoim chrześcijańskim koleżankom, maszerując po kampusie i wykrzykując islamistyczne slogany. Przełożona pielęgniarek Khalida Suleri i jej zwolennicy zażądali przekształcenia kaplicy instytutu w meczet – wtargnęli do środka, wyrecytowali islamski śpiew Na'at i skonfiskowali klucz do kaplicy. W stronę chrześcijańskich pielęgniarek skierowano groźby, a na niektóre wywierano presję, aby przeszły na islam, wskutek czego musiały się one ukrywać w obawie o swoje życie” – informuje stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Chrześcijańskie pielęgniarki zwróciły się do o. Jamesa Channana OP, dyrektora Centrum Pokoju w Lahore. Poprosił on o interwencję Zubaira Abida, wiceprzewodniczącego Pakistańskiej Rady Ulemów (ciała muzułmańskich uczonych), a także przewodniczącego Pakistańskiej Fundacji Pokoju. Ten, wysłuchawszy obu stron sporu, orzekł, że chrześcijańskie pielęgniarki nie popełniły bluźnierstwa.

W rozmowie z PKWP o. Channan powiedział: „Pan Zubair Abid odegrał istotną rolę w uspokojeniu sytuacji, która tak łatwo mogła się zaognić i spowodować zamieszki w różnych częściach kraju”. Wyraził też swoje głębokie uznanie dla zaangażowania starszych liderów społecznych, którzy pomogli doprowadzić do pojednania, z których wielu to muzułmanie, w tym dyrektor wykonawczy instytutu dr Muhammad Ashraf. „Jest to dowód na to, że Bóg rzeczywiście czyni cuda. Doświadczamy ich w naszym życiu – ci, którzy są wrogami, mogą się pojednać” – podkreślił duchowny.

Źródło: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

« 1 »

reklama

reklama