Poprawkę, oznaczoną numerem 292E, do projektu ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach (Police, Crime, Sentencing and Courts Bill) zaproponowało czterech członków Izby Lordów (House of Lords), wyższej izby brytyjskiego parlamentu.Poprawka do ustawy, która jest obecnie na etapie komisji w Izbie Lordów, mówi: „Podczas zabezpieczania miejsca zbrodni, gdzie osoba znajdująca się na tym miejscu jest ciężko ranna, tak że istnieje duże prawdopodobieństwo, że może umrzeć, istnieje domniemanie, że policjant prowadzący sprawę zezwoli na wejście na miejsce zbrodni wyznawcy religii w celu dokonania rytuałów religijnych lub modlitwy związanej ze śmiercią”.
Tekst został zaproponowany przez Tinę Stowell (Baronessę Stowell of Beeston), Susan Cunliffe-Lister (Baronessę Masham of Ilton), Chrisa Pattena (Barona Pattena of Barnes) oraz Nualę O'Loan (Baronessę O'Loan). Chris Patten, kanclerz Uniwersytetu Oksfordzkiego i ostatni gubernator Hongkongu, był osobą, która pomagała organizować podróż Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii w 2010 roku, a w 2014 roku został poproszony o doradzanie papieżowi Franciszkowi w sprawie modernizacji watykańskiej komunikacji.
Pomysł „poprawki Amessa”" pojawił się kilka dni po tym, jak Sir David Amess, wieloletni konserwatywny poseł do parlamentu, został wielokrotnie pchnięty nożem podczas spotkania z wyborcami w metodystycznym kościele w Leigh-on-Sea, Essex, 15 października. Ks. Jeff Woolnough, katolicki duszpasterz z kościoła pw. św. Piotra, powiedział, że pospieszył do kościoła Belfairs, w którym znajdował się ranny Amess. Policjant stojący na zewnątrz kościoła podobno przekazał prośbę o wejście do budynku, pozwolenie nie zostało jednak udzielone. W ten sposób katolicki parlamentarzysta został pozbawiony posługi „in articulo mortis” (w niebezpieczeństwie śmierci).
Do tych doniesień odniósł się laburzystowski poseł Mike Kane, który 18 października w Izbie Gmin, niższej izbie brytyjskiego parlamentu, złożył hołd swojemu zmarłemu koledze. Zasugerował, aby ustawodawcy uchwalili poprawkę gwarantującą księżom dostęp do osób wymagających ostatniego obrządku, mówiąc: „[Amess] uczestniczył w pełni w liturgii Kościoła. Uczestniczył w pełni w sakramentach Kościoła. Katolicy wierzą, że ostatnie namaszczenie pomaga prowadzić duszę do Boga po śmierci, więc może moglibyśmy wprowadzić poprawkę Amess, aby bez względu na to, gdzie to jest, w domu opieki lub na miejscu zbrodni, posłowie, lub ktokolwiek, mogą otrzymać ten sakrament”.
Warto zwrócić uwagę, że ściśle biorąc, obecnie w teologii nie mówi się o „ostatnim namaszczeniu”, ale o „namaszczeniu chorych”. Jest to sakrament przeznaczony dla wszystkich osób chorych, a nie tylko umierających. Posługa „in articulo mortis” może natomiast obejmować sakrament pokuty (o ile umierający jest przytomny) lub samą formułę odpuszczenia grzechów. W przypadku, gdy osoba umierająca może przyjąć komunię, możliwe i wskazane jest także jej udzielenie. Ten rodzaj komunii nazywany jest wiatykiem (od łacińskiego słowa via – droga; jest to „pokarm na drogę do wieczności”). Mówi o nim Kodeks Prawa Kanonicznego: Wierni znajdujący się z jakiejkolwiek przyczyny w niebezpieczeństwie śmierci powinni być umocnieni Komunią Świętą na sposób wiatyku (kan. 921 § 1 KPK).
Mężczyzna oskarżony o zabicie Sir Davida - Ali Harbi Ali, 25, z Kentish Town, północny Londyn - ma stanąć przed sądem 7 marca 2022 roku. Obywatel brytyjski pochodzenia somalijskiego jest oskarżony o morderstwo i przygotowanie aktów terrorystycznych. Nick Price, szef wydziału ds. przestępstw specjalnych i walki z terroryzmem w Prokuraturze Generalnej, powiedział 21 października: „Przedstawimy sądowi, że to morderstwo ma związek z terroryzmem, a mianowicie, że miało motywacje religijne i ideologiczne”.
«
‹
1
›
»